Jen v České republice trpí různými druhy alergií více jak 2 milionů lidí. Pokud mezi ně patříte a alergie vás už opravdu vyčerpává, jste na správné adrese. V tomto článku vám totiž představíme všechny typy alergií, jejich příznaky, a poradíme vám, jak proti nim bojovat.
Obsah
Co je alergie?
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na určitou látku, která je pro většinu populace neškodná. Látky, které způsobují alergickou reakci, nazýváme alergeny.
Existují momenty, kdy imunitní systém na běžné situace reaguje přehnaným způsobem. Výsledkem jsou v populaci poměrně často se vyskytující alergické stavy. Vyznačují se nadměrnou nebo změněnou humorální nebo buněčnou imunitou.
Za normálních okolností dojde k navázání protilátky na antigen za vzniku komplexu, který nám ovšem neublíží. Alergická reakce vzniká v situaci, kdy na takový komplex imunitní systém reaguje nepřiměřeně a bouřlivě. Antigen, který spouští alergickou reakci může mít různý původ.
- Antigen exogenního původu – jedná se o cizorodou látku, kvůli které vzniká alergie
- Antigen tělu vlastní – jedná se o známý antigen, kvůli kterému vzniká autoimunitní onemocnění
Mohlo by vás zajímat: Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?
Pylové alergie
Pylová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na pyl, která může způsobovat polinózu. Polinóza je pojem souhrnně označující řadu projevů vyplývajících z přecitlivělosti pacienta na pyl rostlin (pylová alergie).
Jaké jsou nejčastější druhy alergenů?
Existuje mnoho druhů rostlinných pylů, které mohou vyvolat alergickou reakci. Mezi ty nejčastější patří:
- Bříza,
- trávy,
- Pelyněk,
- Kříženec,
- pelyněk ambrosie.
Pokud si nejste jistí, jaký měsíc roste travina, která vás nejvíce trápí, podívejte se do pylového kalendáře, který najdete na internetu. Pylový zpravodaj přináší spoustu výhod, o jaké se jedná konkrétně, najdete tady.
Příznaky alergie na pyl:
- Zarudlé oči,
- slzení očí,
- vodnatá rýma,
- svědění, kýchání,
- ucpaný nos,
- bolest hlavy, únava,
- dýchací potíže,
- astma,
- únava.
Přečtěte si o tipech, jak se zbavit alergenů.
Co pomáhá na alergii na pyly?
Nejdůležitější je vyhýbat se alergenům. Pomoci vám mohou u volně dostupné léky, bylinky, homeopatika, a taky vitamíny A a C. Při pobytu venku se můžete chránit také antivirovými šátky, respirátory či rouškami, které vás v žádných radovánkách neomezí.
Dalším skvělým pomocníkem v boji proti alergii je nosní sprej vytvářející v nose ochrannou bariéru, která nepropustí do sliznice vdechované pyly, ale ani škodlivé látky, jiné alergeny a mikroorganismy. Přečtěte si více o přírodních kapkách do nosu zde.
Na podrážděné oči skvěle fungují oční kapky. Oko příjemně zvlhčí, uleví tak pálení a odplaví případné nečistoty či prach, navíc zabrání osychání oka. Nevíte si rady, jaké vybrat, pomůže vám tento článek.
Alergie na plísně
Plísně mohou způsobovat alergické reakce po celý rok a můžou se objevit v každém interiéru, kde je vyšší vlhkost. Plísně při množení vytváří spóry, a tím se dostávají do vzduchu. Právě tyto spóry způsobují alergické reakce alergikům na plísně.
Kde všude najdeme plísně?
Plísně se nejčastěji vyskytují v těch místech, kde je nejvyšší vlhkost, nejčastěji tedy ve sklepech nebo ve starších domech. Plísně můžeme najít i ve volné přírodě v půdě nebo na povrchu listů. Alergie se pak projeví po kontaktu se senem, kompostem nebo suchou zeminou. Plísně se samozřejmě objevuje i na potravinách, i když alergie na ně je spíše vzácná. Pokud máme doma plesnivou papriku, měli bychom ji vyhodit celou, protože plíseň je v celé paprice, i když my ji uvidíme jen na malém kousku potraviny.
Příznaky alergie na plísně:
- Kýchání,
- ucpaný nos,
- kašel,
- svědění očí.
Co pomáhá na alergii na plísně?
Nejdůležitější je vyhnout se kontaktu s plísněmi, to znamená, že pokud máte doma vyšší vlhkost (vlhkost si můžete změřit jednoduše vlhkoměrem, který stojí pár korun), je vhodné používat odvlhčovač vzduchu. Jak snižovat vlhkost vzduchu si můžete přečíst zde a pokud už máte plíseň, které se potřebujete zbavit, skočte na tento článek.
Pro alergiky jsou nejpraktičtější odvlhčovače vzduchu s čističkou, které zároveň vyčistí vzduch od případných alergenů. Přečtěte si praktický článek, jak vybrat čističku vzduchu a jak vybrat nejlepší odvlhčovač.
Skvěle na plísně funguje i generátor ozonu. Ten dokáže zcela zničit všechny zárodky plísní. Jen pozor, když běží generátor ozonu, v místnosti by neměli být zvířata, lidi ani květiny. O generátorech ozonu si můžete přečíst více zde.
Pokud si potřebujete okamžitě ulevit od ucpaného nosu, zkuste konvičku na proplach nosu. O tom, jak proplach nosu může pomoct při alergii ale i chřipce si můžete přečíst zde.
Alergie na roztoče
Alergie na roztoče patří k nejrozšířenějším v Evropě. Trpí jí všechny věkové kategorie. Roztoči jsou malí živočichové, které okem nemáme šanci zahlédnout. Živí se šupinkami lidské kůže, také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. O roztočích koluje také spoustu mýtů, kterým možná věříte i vy, mrkněte se zde.
Podrobné informace o roztočích najdete v tomto článku.
Kde všude najdeme rozotče?
Roztoče najdeme nejčastěji v matracích, peřinách, polštářích nebo kobercích a dekách. Roztočů se nemůžeme stoprocentně zbavit ani vyhnout, žijí v našich domácnostech na vlhkých a teplých místech – úplně nejradši mají samozřejmě postel.
Příznaky alergie na roztoče:
Co pomáhá na alergii na roztoče?
Alergie na roztoče může mít dopad na život a často ji provází i alergické astma. Jak se proti tomu účinně bránit? Musíme dodržovat prevenci a vyhýbat se alergenům. Důležité je často větrat, třeba i 30 min ráno. Jednou týdně perte prostěradla a povlečení a jednou za rok peřiny a polštáře.
Velkým pomocníkem vám mohou být i protiroztočové lůžkoviny. Jsou to peřiny, polštáře, ale i přikrývky, které jsou vytvořeny z nanotkaniny. Její struktura je jemná jako pavučinka, a roztoči se v ní nemohou rozmnožovat ani shromažďovat.
Pokud máte doma dítě, které trpí alergií na roztoče, protiroztočové lůžkoviny mohou výrazně pomoci při této nepříjemné alergii. Přečtěte si, co je lepší pro alergiky na roztoče, zda jsou to povlaky pro alergiky nebo protiroztočové přikrývky a polštáře. Nezapomeňte si také projít naší recenzi na protiroztočové lůžkoviny nanoSPACE.
Dát roztočům sbohem můžete, stejně jako v případě plísní, i pomocí generátoru ozonu. Vše, co byste o něm měli vědět, objevíte tady.
Přečtěte si více o tom, jak se zbavit roztočů.
Alergie na prach
Alergie na prach bývá poměrně často odlišována od alergie na roztoče. Alergie na prach však ve skutečnosti neexistuje. Alergické reakce se sice projevují u lidí, kteří jsou vystaveni prachu, ale v něm se nachází právě roztoči a jejich výkaly. Alergie na prach je tedy doopravdy alergií na roztoče, více o ní si můžete přečíst zde.
Před prachem se můžete chránit nejen antivirovými šátky a respirátory, ale také pořízením kvalitní čističky vzduchu. Další možnost představují fotokatalytické nátěry nebo samozřejmě také protiroztočové lůžkoviny.
Mohlo by vás zajímat: 10 tipů, co dělat při alergii na prach
Alergie na zvířata
Alergie na zvířata není obzvlášť pro děti nic příjemného. Některé si nemohou domů pořídit chlupatého mazlíčka z důvodů alergie na jeho srst, kde se často mohou objevovat i roztoči. Příznaky alergie se objevují bezprostředně po kontaktu se zvířetem, anebo krátce po něm.
Co způsobuje alergii na zvířata?
Spouštěčem alergie na zvířata jsou alergeny nacházející se v srsti zvířat. Pokud bychom měli být konkrétní, jedná se o malé části proteinů v šupinkách kůže a ve výměšcích kožních žláz. Další alergeny mají své místo v kožním mazu, slinách, potu, výkalech nebo moči zvířat.
Příznaky alergie na zvířata:
- Kýchání,
- rýma,
- slzení očí,
- svědění očí,
- kopřivka,
- svědění kůže.
Co pomáhá na alergii na zvířata?
Nemusíte hned myslet na nejhorší a svého čtyřnohého miláčka odložit do útulku nebo k příbuzným. Pro začátek zkuste pejska či kočičku moc nepusinkovat, neobjímat a nespěte s nimi v posteli. Odstraňte koberce či deky, kde se chlupy nejčastěji usazují.
Ideálním řešením jsou čističky vzduchu, které se starají o to, aby se ve vaší domácnosti pohybovalo co nejméně alergenů. K nejúčinnějším čističkám patří ty s HEPA filtrem, jež zachytí částice o velikosti až 0,3 mikronu čili většinu alergenů.
Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu.
Pokud teprve zvažujete koupi domácího mazlíčka a žijete s alergikem nebo se chcete rozvoji alergie na zvířata vyhnout, zkuste se poohlédnout po hypoalergenních plemenech. Mezi hypoalergenní němé tváře patří např. pudl, bišonek, siamská kočka nebo sibiřská kočka.
Alergie na potraviny
Alergií na potraviny trpí zhruba 3-6 % evropské populace. Nejvíce problémovými potravinami jsou mléko, sója, arašídy, mořské plody, ryby, vaječný bílek a pšenice, ale existuje i třeba vzácnější alergie na rajčata.
Příznaky alergie na potraviny:
- Zvracení,
- bolesti břicha,
- svědění v dutině ústní,
- ekzém,
- kopřivka,
- kašel,
- otok hrtanu.
Alergii na určitou potravinu vám zjistí lékař pomocí kožního testu, expozičního testu nebo laboratorního vyšetření. Potom se musíte danému alergenu vyhýbat. Před návštěvou lékaře si můžete udělat i test na alergie doma.
Mohlo by vás také zajímat, co je potravinová intolerance a jak se jí zbavit.
Alergie na slunce
Opalování na sluníčku je pro mnoho lidí nedílnou součástí letních měsíců. U některých jedinců však může slunce vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. Alergie na slunce, známá také jako fotodermatóza, je tedy nepříjemná kožní reakce, která se projevuje po vystavení slunečnímu záření. Tuto reakci způsobuje nadměrná citlivost kůže na sluneční (UV) paprsky.
Příznaky alergie na slunce:
- Svědění pokožky,
- zarudnutí pokožky,
- vyrážka.
Existují různé možnosti léčby. Nejčastěji jsou to léky a krémy obsahující kortikosteroidy, které pomáhají zmírnit svědění. K potlačení alergické reakce mohou být předepsána antihistaminika. V létě by měli lidé alergičtí na slunce používat přírodní opalovací krémy, který má ochranu před UVA i UVB. Jak vybrat přírodní opalovací krém si přečtěte zde. Další možností ochrany je oblečení s UV filtrem.
Alergie na léky
Alergie na léky je nežádoucí imunitní reakcí těla na určité léky. Tyto alergické reakce mohou být způsobeny různými druhy léků, včetně antibiotik, protizánětlivých léků, léků na bolest a mnoha dalších.
Příznaky alergie na léky:
- Vyrážka, svědění nebo zarudnutí kůže,
- dýchací obtíže,
- otoky,
- nevolnost,
- v některých případech i anafylaktický šok.
Léčba alergie na léky závisí na závažnosti příznaků. Mírné alergické reakce mohou být zvládnuty pomocí antihistaminik, která pomáhají tlumit alergické projevy. Na zánětlivé reakce se často používají glukokortikoidy. V případě akutní anafylaxe, která je závažnou a život ohrožující reakcí, se může podat epinefrin pomocí autoinjekčního pera.
Alergie na tetování
Alergie na tetování je imunitní reakce těla, která se projevuje po aplikaci tetování na kůži. Tělo vnímá inkoust použitý při tetování jako cizí látku a spouští imunitní odpověď. To může vést k nepříjemným příznakům i komplikacím.
Příznaky alergie na tetování:
- Zčervenání kůže a otoky,
- svědění a pálení,
- vyrážka a pupínky,
- puchýře,
- podrážděná a suchá kůže.
Odepření si uměleckého vyjádření na těle je samozřejmě nejlepší prevencí alergie. Pokud ale po tetování velmi toužíte, vyhledejte osvědčené tetovací studio, tatéra o své citlivé pokožce informujte a o tetování správně pečujte. Pokud se po aplikaci tetování objeví alergická reakce, vyhledejte lékaře.
Mohlo by vás také zajímat: Alergie na latex
Nejčastější alergické reakce a co znamenají?
V následujících odstavcích se podíváme na nejčastější alergické reakce, které vyvolávají výše uvedené alergie. Možná se projevují i u vás. Víte co s nimi?
Kopřivka
Pokud se vám kopřivka projeví, vypadá jako by vás žahla kopřiva. Za vznik kopřivky může alergická reakce a jedná se hlavně o kožní onemocnění. Vyrážka se objevuje po celém těle, ale také jen na některých částech těla jako je ruka, břicho, obličej nebo záda. Kopřivku rozdělujeme na akutní, která zmizí po pár týdnech a na chronickou, která nezmizí ani po šesti týdnech léčby. Alergenem může být cokoli, nejčastěji je to špatná kosmetika, prací prášek, potraviny, léky nebo bodnutí hmyzem.
Příznaky kopřivky:
- Puchýřky čiré,
- puchýřky zalité krví,
- otoky.
K léčbě kopřivky se využívají antihistaminika, kortikosteroidy nebo mastičky s mentolem. Správnou medikaci vám poradí lékař, kterého byste měli určitě navštívit. Pomůže také kvalitní oblečení, vlažná sprcha, obklady nebo bylinné koupele.
Alergické astma
Jedná se o problém dýchacích cest, kdy alergenem bývá nejčastěji pyl, prach nebo zvířecí srst. Alergen proniká dýchacími cestami a může způsobit astmatický záchvat. Velmi často trpí alergickým astmatem děti, které bydlí ve městech v průmyslových zónách. Takovým problematickým místem může být třeba Ostrava.
Příznaky alergického astmatu:
- Dušnost,
- hůř se dýchá,
- kašel,
- otok sliznic dýchacích cest,
- zahlenění.
Lékař vám nejspíš doporučí léky, které rozšiřují průdušky a potlačují zánět dýchacích cest, také je vhodná inhalace kortikosteroidů.
Alergický zánět spojivek
Alergický zánět spojivek je způsoben alergickou reakcí spojivkového vaku. Většinou se spojuje s alergií na pyl a alergickou rýmou, která má velmi podobné příznaky jako je právě alergický zánět spojivek.
Příznaky alergického zánětu spojivek:
- Svědění očí,
- pálení očí,
- oteklá víčka,
- slzení očí
Vhodné jsou antihistaminika ve formě kapek do očí, kortikosteroidy a pomohou i ochranné sluneční brýle.
Co si z článku odnést
V České republice se počet dospělých, ale i dětí, které mají určitý druh alergie, každým rokem zvyšuje. S alergií se dá žít, nejdůležitější je přijít na alergen, který vám dělá problémy a úspěšně se mu vyhýbat. Pokud máte jakékoli příznaky z výše uvedených, kontaktujte v každém případě svého doktora. Ten vám alergii buď vyvrátí, nebo potvrdí.
Mohlo by vás také zajímat: Alergie u dětí
Často kladené dotazy
Jaká je nejčastější alergie?
Mezi nejčastější alergie patří alergie na pyl a alergie na roztoče. Ke zmírnění jejich průběhu nejvíce pomáhají čističky vzduchu.
Jak poznám, že mám alergii?
K nejčastějším příznakům alergie patří kýchání, ucpaný noc nebo svědění očí. Přečtěte si článek věnovaný tomuto tématu. Předtím, než zajdete k lékaři, si můžete si udělat domácí test.
Jak poznám, že mám alergii na prach?
Alergie na prach je alergií na roztoče, která se může projevovat rýmou, zánětem spojivek, ekzémem, kašlem, dýchacími obtížemi, nekvalitním spánkem nebo únavou. Alergie se zhoršuje v noci, kdy ležíme v posteli, kde se roztoči objevují nejčastěji. Pořiďte si protiroztočové lůžkoviny, díky kterým nebudete o alergii ani vědět.
Jak se nadobro zbavit alergie?
Z alergie se nemůžeme úplně vyléčit. Existuje ale celá řada způsobů, jak průběh alergie zmírnit tak, že vás nebude v ničem omezovat.
Jak se zbavit alergie bez léků?
Jak jsme již napsali, alergie se nikdy úplně nezbavíte. Její sílu ale oslabíte pravidelným vysáváním, odstraňováním prachu, častým praním povlečení a čištěním vzduchu.
Manželovi se od kolen dolů vytvořily drobné červené flíčky. V noci ho zábly nohy, brněly a potil se po celém těle… teď, ráno má pouze rudé drobné flíčky na obou nohách od kolen dolů.
Může to být reakce na vodu s magnéziem? Zeleninu jí rajčata a papriky z vlastní produkce na zahrádce. Děkuji za odpověď.