Máte plné tělo kousanců a nevíte od čeho? Vyloučili jste útok komárů i jiného kousavého hmyzu a jste s rozumem v koncích? Nezoufejte, pravděpodobně půjde o štípance od roztočů, na které se důkladně podíváme v tomto článku.
Obsah
Ale nejdřív – Koušou prachoví roztoči?
Často viníme prachové roztoči, ti patří k hlavním spouštěčům astma a alergických reakcí. Tedy, jsou to hlavně jejich výkaly, které nás dráždí. Prachoví roztoči sice žijí v každé domácnosti v polštářích, peřinách či matracích, ovšem nekoušou – na rozdíl od štěnic nebo sametky podzimní. Prachoví roztoči se totiž živí odumřelými zbytky kůže.
Jak se zbavit roztočů?
Pokud chcete vědět, jak se zbavit roztočů, mrkněte na nás další článek, pokud vás ale trápí kousance, čtěte dál.
Druh roztoče, který kouše: Sametka podzimní
Jedná se o jiný typ roztoče, který je také známý pod nesprávným označením „sviluška“. Vyskytuje se ve vlhčím prostředí, žije v půdě a listí. Nebezpečné jsou jejich larvy, nikoliv dospělý jedinec.
Larva, aby mohla přežít, parazituje na živých tvorech, napadá lidi, kočky i psy. U lidí vyhledává taková místa, kde je kůže tenká, vlhká a teplá. Útočí proto často na oblasti třísel, pohlaví, vnitřních stran stehen, břicha, pupku, podpaží, podkolenní jamky či kožních záhybů a živí se drtí nekrotických kožních buněk přímo ze svého hostitele.
Jsou aktivní od července do září, pohybují se ale velmi rychle a je obtížné je spatřit. Kousnutí je bezbolestné, ale po několika hodinách od odpadnutí může vyvolat silnou alergickou reakci. Místo je zarudlé a svědí. Příznaky zmizí do 10-14 dní.
Jak poznám, že se jedná o kousanec sametky?
Sametka je nejaktivnější je v od července do září, často například po procházce po travnaté ploše, či v lese. Pupínky se nachází v oblasti třísel, pohlaví, vnitřních stran stehen, břicha, pupku, podpaží, podkolenní jamky či kožních záhybů.
Co dělat s kousnutím?
Snažte se si místo neškrábat, i když vás svědí. Daleko nebezpečnější než kousanec je zánět, který byste si mohli přivodit při rozškrábání. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že máte štípance od roztočů, dejte si horkou sprchu. Použijte na postižená místa fenistyl nebo cibuli (ano, opravdu tahle babská rada funguje). Pokud se vám kousanec stihl zanítit, ošetřete ho lokálním antiseptikem.
Jak se chránit?
Používejte sprej proti hmyzu, který vás na několik hodin ochrání.
Větší nepřítel: Štěnice
Štěnice jsou právoplatně obávaným parazitem, přežijou bez potravy i několik měsíců a bránit se před nimi nějakou prevencí jen tak snadno nejde. Rozhodně neplatí, že je najdete pouze v místech, kde se nedbá na čistotu. Přinést si je můžete v kufru i z toho nejluxusnějšího hotelu, přivezete si je na oblečení z MHD, dokonce se k vám může dostat i od sousedů bydlících několik pater od vás.
Štěnice žije kolem 18 měsíců má ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo, zatímco její vajíčka jsou bílá a podlouhlá o velikosti necelého milimetru. Dospělý jedinec měří až pět milimetrů a živí se pouze lidskou krví. Ve dne je nespatříte, jsou aktivní pouze v noci. Napadají často odhalené a nepřikryté části našeho těla.
Jak poznat kousnutí od štěnice
Pokud se ráno probudíte s červenými pupínky, které během dne začínají nesnesitelně svědit, podívejte se pod postel. Pokud někde kolem postele objevíte černé tečky, jedná se o výkaly štěnic. Navíc můžete objevit i průsvitné svlečky, které zanechávají při přechodu z různých vývojových stádií.
Stejně jako u sametky, ani při kousnutí štěnice nic necítíte, zarudnutí a svědění přicházejí až po několika hodinách, kdy odezní vstříknuté anestetikum. Snadno je zaměníte s komářím kousnutím a při větších alergických reakcích mohou připomínat kopřivku.
Jak se zbavit štěnic
Pokud si nejste jistí, že jsou to štěnice, nastražte vedle postele plastovou ampulku s feromony, která štěnice přiláká a nalepí se na ni. Poté už na nic nečekejte a zavolejte deratizátora. Sami si se štěnicemi jen tak neporadíte. Vysoko koncentrované insekticidy, které deratizátoři používají nejsou běžně prodejné.
Štípance od roztočů mohou způsobit nepříjemné svědění a podráždění. Sice roztoči nejsou váš největší nepřítel, ale je důležité se před nimi správně chránit, abyste zamezili rozvoji alergie. Nevíte jak na to? Přečtěte si článek o jednoduchém řešení.
Mohlo by vás zajímat: Jak vypadají štípance od blech a jak na blechy v posteli
Chci se zeptat mám silnou alergií mám Štípance po rukách zarudlé na mazu psilo balzámem ale svědí dal
Je možné použít proti štípancům SLAVITON GEL
Dobrý den, mám otázku. Když se budíme nacházíme krvavé kapičky od krve kvůli štípancům od nějakého hmyzu ale nevíme jaký. Pupínky nacházíme po celém těle ale nikde nic nenacházíme. Žádné tečky, nic.