Máte někdy záchvat kýchání, který nejde zastavit? Kýchání má pro naše tělo obrovský význam, a tak nemusí nutně jít o vážný problém. V tomto článku prozkoumáme, proč kýcháme, co se děje v našem těle a kdy bychom tuto reakci neměli podceňovat, protože může být příznakem nejen alergie.
Obsah
Proč kýcháme?
Kýchání je automatická obranná reakce na podněty, která chrání naše dýchací cesty před nežádoucími látkami. Kýcháním minimalizujeme šíření infekce, protože když kýcháme, většina mikrobů a částic z těla odchází pryč.
Konkrétně jde o velmi rychlou reakci na podráždění nosní sliznice. Tímto způsobem tedy bojujeme proti alergenům, prachu a virům, které nemají v našem těle, co dělat.
Jak probíhá mechanismus kýchání?
Mechanismus kýchání probíhá následujícím způsobem:
- Podráždění sliznice – Celý proces začíná podrážděním nosní sliznice, jehož příčinou bývají alergeny, prach nebo nečistoty ve vzduchu.
- Aktivace reflexu – Podrážděná sliznice vyšle signál do mozku, který spouští kýchací reflex.
- Nádech – Obranná reakce začíná krátkým a rychlým nádechem, při němž se uzavřou hlasivky.
- Uzavření hlasivek – Hlasivky se uzavřou, což brání vstupu vzduchu do plic.
- Zvýšení tlaku v plicích – Vzduch se nahromadí v plicích a zvýší tlak.
- Rychlý odvod vzduchu – Hlasivky se rychle otevřou a vzduch spolu s podrážděním vychází z nosu a úst ven.
- Kýchnutí – Výsledkem celého procesu je charakteristický zvuk a pohyb hlavy dopředu.
Příčiny kýchání
Jedním z nejčastějších spouštěčů jsou alergeny, jako pyly, roztoči, prach a srst. Když se tělo dostane do kontaktu s těmito látkami, imunitní systém reaguje a vyvolá alergickou reakci. Ta může vést k nadměrnému kýchání.
Časté kýchání může způsobit i infekce dýchacích cest v podobě nachlazení nebo chřipky. Jejich výsledkem je zánět sliznice, který vás nutí neustále kýchat. Tímto typem trpíte nejčastěji na podzim a v zimě.
Přečtěte si také, proč kýcháte na podzim.
Podráždění sliznice bývá také důsledkem kouření, vdechování aerosolů nebo silných vůní. Ani příliš ostré slunce, silný vítr nebo výkyvy teplot nedělá našemu tělu dobře a reaguje na to právě kýcháním.
Vztah mezi alergiemi a kýcháním
Pokud kýcháte v jarním nebo letním období, bude to pravděpodobně příznakem alergie. Když alergen vstoupí do těla a dostane se do nosní sliznice, imunitní buňky se s ním spojí a spustí obrannou reakci. Během ní dochází k uvolnění histaminu, který způsobuje zánět a podráždění nosních cest.
Zkuste si doma udělat test na alergie, který vám poradí, zda navštívit alergologa či nikoliv. Časté kýchání bývá spojené nejčastěji s:
- Alergií na pyl – Pyl z květin, tráv nebo stromů může vyvolat u náchylných jedinců silnou alergickou reakci.
- Alergií na prach – Prach obsahuje velké množství mikroskopických částic, včetně roztočů a jejich výkalů. Když vdechnete prach, může vzniknout alergická reakce, zahrnující i kýchání.
- Alergií na srst zvířat – Někteří lidé jsou alergičtí na bílkoviny, které se nacházejí ve slinách, moči nebo šupinách zvířat. Při kontaktu s domácími zvířaty tak může dojít k alergické reakci.
Mohlo by vás zajímat: Jaké výhody přináší pylový zpravodaj?
Co dělat s nadměrným kýcháním?
Neustálé kýchání dokáže život pěkně znepříjemnit. Pokud často kýcháte, měli byste se řídit následujícími kroky.
Vyhýbejte se alergenům
Jestli bojujete s nějakou alergií, snažte se veškerým alergenům vyhnout a minimalizovat kontakt s nimi. Pomůže vám čistička vzduchu nebo generátor ozonu, který zatočí nejen s alergeny, ale také viry, bakteriemi a zápachem.
Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu?
Silní alergici by měli zvážit také natření zdi fotokatalytickým nátěrem vhodný jak do interiéru, tak exteriéru. Na zdi se díky nátěru vytvoří nano vrstva, která vás ochrání před alergeny i pavouky.
Pečujte o svůj nos
Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou hygienu nosu. Výplach nosu zvlhčí podrážděnou sliznici a umožní vám lépe dýchat. Slouží nejen jako prevence, ale také jako pomocník zlepšující průběh alergie či nachlazení. Výplach nosu provádějte speciální konvičkou.
TIP: Jak funguje konvička na rýmu a jak často ji používat?
Při nachlazení nebo rýmě používejte také správný sprej do nosu. Nejlepší jsou ty na přírodní bázi, který vytvoří na nosní sliznici ochrannou bariéru a můžete ho používat dlouhodobě.
Omezte kontakt se zvířaty
Pokud při mazlení s domácím mazlíčkem kýcháte, budete pravděpodobně alergičtí na zvířecí srst. Nemusíte hned vymýšlet černé scénáře. Nejprve zapomeňte na tulení v posteli. Potom se zbavte koberců a dek, na něž se chytají chlupy. A nakonec si pořiďte čističku vzduchu s HEPA filtrem, který zachytí většinu alergenů ve vaší domácnosti.
Udržujte svůj domov čistý
Pravidelně uklízejte a utírejte prach, abyste minimalizovali přítomnost roztočů. Pamatujte také na to, že příliš suchý vzduch v místnosti dráždí sliznici. S udržením správné vlhkosti vzduchu si poradí zvlhčovače nebo odvlhčovače. Kýcháním nerušený spánek si zase zajistíte pomocí protiroztočových lůžkovin.
Mohlo by vás zajímat: Tipy, jak se zbavit alergenů.
Užívejte antihistaminika
Antihistaminika jsou léky, které mohou pomoci snížit alergickou reakci a zmírnit kýchání. Tyto léky jsou dostupné bez lékařského předpisu, vždy je ale dobré jejich užívání zkonzultovat s lékařem.
Jak správně kýchat?
Pokud máte pocit, že budete kýchat, ustupte od ostatních lidí a dejte si ruku nebo kapesník před ústa a nos. Jedině tak zamezíte šíření mikrobů. Po kýchnutí vyhoďte papírový kapesník do koše, důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou. Pokud není k dispozici voda a mýdlo, použijte dezinfekční gel na ruce.
Po kýchnutí se snažte také co nejméně sahat na obličej, především na nos, ústa a oči, ať nedochází k přenosu bakterií a virů.
Mohlo by vás také zajímat: 5 tipů, jak na ucpaný nos při alergii
Často kladené dotazy
Jaké jsou nejběžnější alergeny, které způsobují kýchání?
Za kýcháním nejčastěji stojí roztoči, zvířecí srst a pyly.
Je kýchání zdravé?
Ano. Kýchání je přirozený proces, kterým se naše tělo brání před škodlivými látkami. Pokud kýcháte příliš často, může to být příznakem alergie nebo nachlazení, které je potřeba řešit.
Proč kýcháme dvakrát?
Pokud kýchnete dvakrát za sebou, bude to pravděpodobně tím, že při prvním kýchnutím se tělo nezbavilo všech škodlivých látek.
Co je proti kýchání?
Proti kýchání pomáhají čističky vzduchu, které vás zbaví nečistot v domácnosti, pomohou vám také spreje do nosu a pravidelné výplachy nosu.
Kdy mám vyhledat lékaře, když často kýchám?
Pokud kýcháte delší dobu, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede diagnózu a navrhne odpovídající léčbu.