Jistě tušíte, že pokud je u vás kašlání na denním pořádku, patrně bude něco špatně. Jak ale zjistit, jestli jde o onemocnění nebo příčinu alergie? Nebojte se, v tomto článku se na podráždění dýchacích cest důkladně podíváme a prozradíme si, co na otravný kašel pomáhá.
Obsah
Co to kašel vlastně je?
Termín kašel označuje obranný mechanismus těla, který odstraňuje cizí částice z našich dýchacích cest. Tento vrozený reflex má tedy za úkol uvolnit a odstranit nežádoucí látky tak, abychom mohli opět bez problémů dýchat.
Postihuje všechny věkové kategorie. Přiznejte si, že dost často nevěnujete příčinám kašle pozornost. Pokud je ale nebudete brát vážně a neustále podceňovat, můžete dát zelenou mnohem vážnějším zdravotním problémům.
Typy kašle
Obecně se rozlišují dva druhy kašle, které vyžadují i odlišný přístup k léčbě. Jde o:
- Suchý kašel – Suchý dráždivý kašel se vyznačuje nulovou tvorbou hlenu. Obvykle tak dochází k záchvatům kašle, které se ve většině případech nedaří moc zastavit.
- Vlhký kašel – Vlhký kašel lze popsat jako kašel s hleny. Společně s jejich vykašláváním vychází ven škodlivé částice. Ne zřídka dochází k tomu, že přichází po suchém kašli.
Příčiny kašle: Proč vzniká kašel?
Existuje několik různých příčin kašle včetně těch, kterým své tělo vystavujete s vědomím zcela dobrovolně. Sepsali jsme je do následujících bodů:
- Viry a bakterie – Viry a bakterie způsobují většinu respiračních infekcí, které mohou podráždit dýchací cesty a vést tak ke kašlání. Viry se společně s bakteriemi sdružují v hustých hlenech, jejichž vykašlávání není jednoduché ani příjemné.
- Alergie – Podráždění dýchacích cest může být spojeno také s alergickou reakcí. Kašlání nejčastěji způsobuje kontakt s pylem, prachem nebo chlupy zvířat. Suchý alergický kašel často doprovází rýma a svědění očí.
- Kouření – Kuřáci jistě příčinu svého kašle znají. Pravidelná inhalace tabáku opět stojí za podrážděností dýchacích cest. Bohužel jsou na tom podobně i pasivní kuřáci, tedy ti, kteří sice nekouří, ale bydlí v domácnosti s kuřákem.
- Znečištěné ovzduší – Ani znečištěný vzduch a emise z motorových vozidel našemu organismu nesvědčí. Tělo se tak u citlivějších jedinců brání kašlem.
Dlouhotrvající kašel neboli chronický může být dílem také vrozené vady dýchacích cest. S její léčbou vám pomůže pouze lékař. Jakmile budete mít podezření na kašel bez příčiny, kterou jsme si tady uvedli nebo se začnou symptomy zhoršovat, rozhodně neváhejte s návštěvou lékařské ordinace.
Mohlo by vás zajímat: Jak poznám, že mám alergii?
Jak se zbavit kašle?
Základem všeho je identifikovat příčinu. Jestli chcete vyloučit alergický kašel, udělejte si domácí test na alergie. Výsledek se dozvíte do 10 minut a s 97% přesností. Navíc není provedení testu nic složitého. V příbalovém letáku najdete pokyny, jak si ho udělat správně.
Příčinu již znáte. Nikdy není od věci konzultovat léčbu s lékařem. Pokud to ale chcete ze začátku zkusit bez bílého pláště, máme pro vás pár tipů, co na kašel zabírají, ať už za ním stojí cokoliv.
Nejlepší lék na kašel představuje pravidelný pitný režim. Jedině hydratovaný organismus dokáže nad viry, které tělo napadly, zvítězit. Voda, čaj nebo silný vývar navíc podrážděný krk zklidní a vám se tak výrazně uleví.
S naší první radou souvisí také vlhkost vzduchu v místnosti. Určitě byste měli ložnici a pokoj, v němž trávíte nejvíce času, zvlhčit. Zabráníte tak vysušení sliznice. Před použitím zvlhčovače, nezapomeňte místnost důkladně vyvětrat.
TIP: Jak vybrat nejlepší zvlhčovač vzduchu?
V boji se suchým dráždivým kašlem vám pomůže výplach nosu. Sice se váš problém nachází v oblasti krku, ale nosní sliznice má na jeho intenzitu zásadní vliv. Prostřednictvím konvičky a roztoku určeného k výplachu sliznici pročistíte a dodáte sílu.
Posledním krokem je dostatek kvalitního spánku. Jestli vás trápí záchvaty kašle v noci, bývá to důsledkem vodorovné polohy těla. Na noc si proto hlavu podložte dalším polštářem. Zvažte také vyprání povlečení nebo rovnou nákup nových a hlavně protiroztočových lůžkovin. Právě roztoči mají kašlání uprostřed noci na svědomí.
Mohlo by vás zajímat: Jak zlepšit spánek.
Prevence kašle
Vždy je lepší prevence než léčba. Pokud jste alergik, snažte se alergenům co nejvíce vyhýbat. Jak na to? V domácnosti vám určitě pomohou čističky vzduchu, které vás kromě alergenů, zbaví i virů a bakterií.
Při pobytu venku, ve znečištěném prostředí nebo nadměrném výskytu pylů, nebojte sáhnout po respirátorech, rouškách nebo šátcích. Vybrat si je můžete nejen podle designu nebo komu jsou určené, ale také podle daného období. Třeba letní šátky se vyrábí z tenkého a prodyšného materiálu, aby vám v nich nebylo horko a stále jste mohli bezproblémově dýchat.
Další možnost, jak předcházet kašli, tvoří protiroztočové lůžkoviny. V nich totiž nemohou roztoči žít ani se množit, a tak vám zajistí kašlem nerušený spánek. K dispozici máte levnější varianty v podobě povlečení a povlaků i polštáře a přikrývky s vyšší cenou, ale silnější ochranou.
Nezapomínejte také na pravidelný výplach nosu, pohyb a zdravou stravu. Potraviny bohaté na vitamíny a minerály zkombinujte s doplňky stravy podporující přirozenou obranyschopnost těla. Pokuste se omezit také kouření.
Přečtěte si 12 tipů na posílení imunity.
Často kladené dotazy
Trápí mě kašel, co pomáhá?
Na kašel pomáhá velký přísun tekutin, které zklidňují podrážděný krk. Na vysušenou sliznici má také vliv vlhkost vzduchu v místnosti. Tu upravte pomocí zvlhčovače. Nos vypláchněte roztokem určeným na výplach nosu a nezapomeňte převléknout postel do protiroztočových lůžkovin.
Proč je kašel horší večer?
Důvodem zhoršení kašle večer po ulehnutí do postele je právě horizontální poloha těla. Podložte si proto hlavu dalším nebo větším polštářem. Případně převlékněte postel do protiroztočových lůžkovin.
Jak zastavit záchvat kašle?
Nejdůležitější je identifikovat příčinu a tu odstranit. Dbejte na dostatek tekutin a správnou vlhkost v místnosti. S jejím nastavením vám pomohou zvlhčovače. Všechno doplňte výplachem nosu a protiroztočovými lůžkovinami. Pokud by se i nadále kašel nezlepšil, určitě navštivte svého lékaře.
Jak dlouho se léčí kašel?
Délka trvání léčby kašle se odvíjí od jeho příčiny. Kašel způsobený viry a bakteriemi obvykle trvá 1-3 týdny. Pokud by však u vás kašel přetrvával delší dobu, může to signalizovat vážnější problém. Rozhodně byste měli vyhledat pomoc lékaře.
Kdy je kašel nakažlivý?
Pokud jsou příčinou kašle viry a bakterie, bývá nakažlivý zejména v počáteční fázi, kdy dochází k uvolňování virů a bakterií z dýchacích cest do okolního prostředí.