Vzrůstají pocity, že příliš čisté prostředí není pro alergiky vhodné a proto jich neustále přibývá. Údajně se používáním preventivních prostředků izolujeme od alergenů, a tím si nedokážeme vybudovat imunitu. Bohužel je to obrovský mýtus a vysvětlíme vám proč.
Obsah
Nedokážeme vytvořit naprosto čisté prostředí bez alergenů
Ať už si vybavíme byt protiroztočovými přikrývkami, natřeme zdi samočistícím nátěrem, ani nejvýkonnější čističky vzduchu nedokáží zničit 100 % alergenů, jelikož otevíráme dveře a okna a vzduch proudí dovnitř a ven. Ačkoliv alergik přestane cítit alergické reakce, mikroskopické množství alergenů bude stále ve vzduchu.
I když zamezíme shromažďování a množení milionovým koloniím roztočů uvnitř přikrývek a polštářů, několik desítek jich stále bude na povrchu prostěradel, povlečení a i na našem oblečení. Alergik bude sice spát klidně a nerušeně, protože takové mikroskopické množství mu neoblíží, nikdy ovšem nebude zcela izolován. Sterilní prostředí neumíme ani nechceme vytvořit.
Počet alergiků a astmatiků roste, může za to smog
Ačkoliv to neradi slyšíme, zhoršuje se životní prostředí a vzduch je neustále znečistěnější. Počet alergiků a astmatiků s tím stoupá a nemůžeme považovat už náš vzduch za něco, co je přirozené a co tu bylo od pradávna, a s čím by se náš organismus měl vyrovnat.
Tělo alergika musí denně bojovat s prachem, smogem a dalšími alergeny, když se pohybuje mimo domov. Domov a především ložnice by měla složit k tomu, aby si alergik odpočinul. Pokud si lehne do lůžka, kde jsou akumulované kolonie roztočů, které je vlastně rojiště alergenů, alergik si nedokáže řádně odpočinout, budí se oteklí a podrážděný. Neléčená alergie může mít tak vliv na naše osobní i pracovní vztahy.
Je proto velmi důležité dbát na čistotu vzduchu ve svém prostředí a minimalizovat expozici škodlivým látkám. Profesionálním pomocníkem nejen pro alergiky, ale i astmatiky jsou čističky vzduchu. Čistí vzduch od alergenů, virů, bakterií a nepříjemného zápachu.
Tip: Přečtěte si článek, jak vybrat tu správnou čističku vzduchu.
Pilulky řeší následky, nikoliv příčinu
Mnozí alergici řeší alergii pilulkami. Ovšem to není řešení. Pilulky řeší následky, nikoliv příčinu. Denně do sebe musí dávat chemicky vyrobené přípravky, které s sebou často nesou negativní následky v podobě únavy a ospalosti, protože mají tlumící účinky. Podráždění se proto zhoršuje. A alergik se necítí ani po osmi hodinách spánku vyspalý.
Řešte alergii nechemicky, předcházejte ji
Protiroztočové lůžkoviny s nanotkaninou jsou mechanickou nikoliv chemickou bariérou a jejich používání neřeší následky, ale příčinu. Nanotkanina je tkanina, která je pouze tenčí a s menšími otvory, než běžná tkanina. Samočistící nátěry, které čistí vzduch zase rozkládají roztoče na oxid uhličitý a páru za pomocí denního světla. Musíme si uvědomit, že nanotechnologie často vychází z jevů, které vědci vypozorovali z přírody.
Pokud jste na vážkách, tedy nevíte, zda skutečně trpíte alergií, nemusíte hned letět do lékařské ordinace. Zkuste se nejprve sami otestovat z pohodlí domova. Nevíte jak? Stačí vám k tomu test na alergie.
Život s alergií může být opravdu náročný, ale existuje mnoho způsobů, jak se s alergiemi vyrovnat a žít plnohodnotně. Mohly by vás proto zajímat další články z našeho blogu:
- 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí
- Alergie na prach: jak se zbavit roztočů
- Jak vypadá alergie na prací prášek?
Často kladené dotazy
Proč vzniká alergie?
Alergie vznikají jako důsledek nadměrné reakce imunitního systému na jinak neškodné látky, nazývané alergeny. Imunitní systém těla by nás měl chránit před škodlivými mikroorganismy a látkami. U alergiků ale dochází k nesprávnému rozpoznání alergenů a neadekvátní imunitní reakci.
Jaké jsou nejčastější alergeny?
Nejčastější alergeny zahrnují pyl, roztoče, plísně, potraviny (jako mléko, vejce, arašídy), léky (jako penicilin) a chemikálie.
Kdy se projevuje alergie u miminek?
Alergie se u miminek může projevit již po narození. Nicméně, existují opatření, která mohou pomoci minimalizovat riziko rozvoje alergií, jako např. kojení nebo zdravá strava. Více najdete zde.
Může se alergie vyvinout v průběhu života?
Ano, alergie se mohou vyvinout v průběhu života. Někteří lidé mohou být náchylnější k alergiím kvůli genetickým dispozicím nebo vlivu prostředí, v němž žijí.
Jak dlouho trvá alergická reakce?
Trvání alergické reakce se může lišit v závislosti na typu alergie a závažnosti příznaků. Může trvat jen několika minut, ale i několik dnů.
Lze alergie úplně vyléčit?
Některé alergie mohou být řízeny nebo zmírněny pomocí léčby, ale úplné vyléčení alergie zatím není možné.