Jarní alergie: Příčiny, příznaky a 5 tipů, co pomáhá

Příchod jara je spojen nejen s teplejším počasím, zpěvem ptáků, ale i rozkvétáním květin, které může některým lidem způsobovat potíže. Máme na mysli jarní alergii, na níž se podrobněji zaměříme v následujících řádcích. Povíme si, jaké má příčiny, projevy a co na ni pomáhá, aby si i alergici mohli jaro užívat a netrpět.

Co je jarní alergie?


Jarní alergie představuje přecitlivělost organismu na pyl a jiné alergeny uvolňované do ovzduší během jarních měsíců. Alergeny obvykle produkují kvetoucí rostliny tedy i stromy, trávy a byliny. Když se některý z alergenů dostane do nosní sliznice citlivé osoby, vede k rozvoji celé řady nepříjemných příznaků.

Mohlo by vás zajímat: Alergie na pyl

Kdy začíná jarní alergie?

Začátek rozvoje alergie na jaře se může lišit v závislosti na geografické oblasti a místním klimatu, který má vliv na kvetení problémových druhů rostlin. Obecně se ale jarní alergie projevuje v březnu a trvá až do pozdního léta.

Začátek rozvoje jarní alergie se může lišit v závislosti na geografické oblasti a místním klimatu, který má vliv na kvetení problémových druhů rostlin. Obecně se ale jarní alergie projevuje v březnu (na konci) a trvá až do pozdního léta.

Co kvete na jaře a způsobuje alergie?

Příčinou jarní alergie jsou nejen kvetoucí květiny, ale i stromy, trávy a byliny. Mezi nejčastější spouštěče jarní alergie patří:

  • Bříza – Bříza představuje jednu z hlavních příčin jarní alergie. Kvete od března do května.
  • Olše – Olše kvete v období dubna a května. Řadí se mezi další významné alergeny spouštějící například rýmu nebo svědění a slzení očí.
  • Jasan – Jasan kvete od dubna do května a způsobuje u citlivých jedinců kýchání či naopak ucpaný nos.
  • Buk – Začátkem května může nepříjemné formy alergické reakce způsobit buk.
  • Habr – Dalším z alergenních druhů stromů je habr kvetoucí v období dubna a května.
  • Líska – Líska začíná kvést už v únoru. Pyl lísky představuje opravdu silný alergen.
  • Šeřík – V květnu bývá spouštěčem alergické reakce také šeřík.
  • Topol – Topol kvete od března až do května. V důsledku vdechnutí alergenu můžete mít podrážděný krk nebo také kašel.
  • Chmel – V průběhu června začíná kvést chmel, který může být u některých lidí příčinou jarní alergie.
  • Devětsil – Devětsil kvete obvykle od dubna do května. U citlivých jedinců může vést kromě rýmy ke svědění pokožky a očí.
  • Řepka olejka – Řepka olejka kvete především v květnu a bývá příčinou rýmy, svědění očí nebo kýchání.
  • Trávy – Od jara do léta kvetou různé druhy trav. Nejproblémovějšími měsíci bývá květen a červen, kdy se vzduchem šíří pyl rákosu, srhy či ovsíku.

Příznaky jarní alergie: Jak poznat jarní alergii?

Důsledek kontaktu s pyly rostlin kvetoucích v jarním období může mít u každého člověka trochu jinou podobu a průběh. Obecně se k projevům jarní alergie řadí:

Obecně se k projevům jarní alergie se řadí rýma, svědění nosu, očí a krku, kýchání, slzení očí, ucpaný nos, podrážděný krk, kašel, vyrážka a otoky.

Pokud na sobě začnete některý z jmenovaných příznaků v jarním období pozorovat, je důležité udělat si domácí test na alergie nebo rovnou navštívit lékaře, aby bylo případně možné zahájit včas vhodnou léčbu nebo prevenci.

Potom co proběhne důkladná anamnéza vašeho zdravotního stavu, může vám lékař udělat kožní nebo krevní testy. Kožní testy na alergie se provádí tak, že se na předloktí nanese malé množství roztoku s alergenem. Pokud je jedinec na daný alergen přecitlivělý, objeví se na místě aplikace otok a zarudnutí.

Krevní testy měří hladinu specifických protilátek IgE v krvi, které se pojí s alergickou reakcí. Když jsou hladiny IgE vyšší než obvykle, je to potvrzením alergie, v tomto případě alergie na pyl.

Jak dlouho trvá jarní alergie?

Stejně jako se u alergiků liší forma alergické reakce, liší se i doba jejího trvání, a to v závislosti na druhu spouštějícího alergenu a léčby. U některých jedinců trvají příznaky jarní alergie jen několik týdnů, jiní se s nimi mohou trápit klidně celou jarní a částečně i letní sezónu.

Jak se zbavit jarní alergie?

Ať už si o tom budete myslet cokoliv, průběh alergické reakce zhoršuje stres a konzumace nevhodných potravin. Naučte se se stresem pracovat a vyhýbejte se alkoholu, kofeinu, čokoládě, cukru a umělým sladidlům. Kromě toho jsme si pro vás připravili dalších 5 tipů, co na jarní alergii zabírá.

1) Léky na jarní alergie

Pokud vám lékař potvrdí alergii na pyl, může vám doporučit užívání:

  • Antihistaminik – Tyto léky pomáhají zmírnit svědění, kýchání a rýmu. Blokují totiž účinky histaminu – látky, která se v nadměrném množství uvolňuje při kontaktu s alergenem.
  • Kortikoidů – Kortikosteroidy jsou léky, které tlumí zánět v těle. Kortikosteroidní spreje do nosu pomáhají zmírnit otok a zánět nosní sliznice.
  • Dekongestiv – Dekongestiva pomáhají snižovat otoky nosní sliznice a uvolňují ucpaný nos tím, že zužují krevní cévy. Nejsou ale určené k dlouhodobému užívání.
  • Kromonů – Kromony pomáhají stabilizovat membránu buněk a brání uvolňování látek, které by mohly vyvolat alergickou reakci. Mají menší účinek než kortikoidy a dostupné jsou ve formě sprejů do nosu vhodných i pro děti.

2) Přírodní kapky do nosu a očí

Kapky do nosu a očí, které předepíše lékař, vám sice pomohou rychle ulevit od otravných příznaků, ale nehodí se na dlouhodobé užívání. Po stanovené době je vyměňte za kapky na přírodní bázi. Obsahují složky šetrné k nosní sliznici i očím, a tak při dlouhodobé aplikaci nehrozí žádné vedlejší účinky ani závislost. Fungují tedy jako lék i prevence. Jejich velkým plusem je také to, že pomohou dětem nebo těhotným ženám. Tuto informaci si ale vždy zkontrolujte na obalu produktu.

Kapky do nosu a očí, které předepíše lékař, vám sice pomohou rychle ulevit od otravných příznaků, ale nehodí se na dlouhodobé užívání. Po stanovené době je vyměňte za kapky na přírodní bázi. Obsahují složky šetrné k nosní sliznici i očím, a tak při dlouhodobé aplikaci nehrozí žádné vedlejší účinky ani závislost.

Přečtěte si, jak fungují kapky do nosu a jaké jsou nejlepší.

3) Ochrana při pobytu venku

Při pobytu venku by se velcí alergici měli chránit před pylem pomocí nano respirátoru nebo nákrčníku s nanovlákennou membránou s 97-99,9% účinností. Z hlediska praktičnosti a pohodlí bychom doporučili spíše nákrčník, který lze prát, neškrtí za ušima a navíc ho můžete použít i na kolo nebo lyže.

4) Čističky vzduchu

I doma byste měli dbát na ochranu. Doma respirátor ani šátek nosit nemusíte, ale je třeba vyčistit vzduch pomocí čističky vzduchu. Čistička vzduchu si neporadí jen s pylem, ale i dalšími alergeny, bakteriemi, viry nebo zápachem. Když ji zkombinujete s odvlhčovačem, můžete zamezit tvorbě plísní, které alergickou reakci také velmi často spouští.

TIP: Jak vybrat čističku vzduchu?

5) Bylinky na jarní alergie

Když se zamyslíte nad tím, že jarní alergii lze zmírnit i pomocí bylinek, přestože některé bylinky se řadí mezi spouštěče alergické reakce, je to trochu zvláštní, ale je to tak. Mezi léčivé bylinky patří:

  • Kopřiva – Kopřiva obsahuje látky, které pomáhají mírnit zánět a bránit rozvoji alergické reakce.
  • Rozmarýn – Rozmarýn má protizánětlivé vlastnosti, dokáže zmírnit otoky a podráždění spojené s alergií.
  • Šalvěj – Šalvěj má protizánětlivé a antiseptické účinky, které tlumí zánět a podráždění nosní sliznice.
  • Pelyněk – Pelyněk obsahuje látky zmírňující rýmu a uvolňující ucpaný nos.
  • Řebříček – Řebříček má stejně jako šalvěj protizánětlivé a antiseptické vlastnosti pomáhající snížit otoky a podráždění nosní sliznice.
  • Heřmánek – Také heřmánek tlumí otoky a podráždění, které se k alergii váže.

Často kladené dotazy

Jak se projevuje alergie na trávu?

Alergie na trávu se může projevovat různými způsoby. Mezi běžné symptomy patří rýma, svědění očí, slzení, kýchání, ucpaný nos, podráždění v krku a kašel. Někteří lidé může trápit také svědění kůže, otoky a vyrážka. Alergická reakce na trávu se však liší v závislosti na citlivosti jedince a konkrétním druhu trávy.

Jaké jsou kožní projevy jarní alergie na pyl?

Kožní projevy jarní alergie na pyl mohou zahrnovat svědění kůže, vyrážku, zarudnutí a otoky. Příznaky se mohou projevit na různých částech těla, tedy obličeji, rukách, nohách i trupu. Některé jedince může trápit ještě rýma, svědění očí a kýchání.

Jaké má jarní alergie příznaky?

Mezi příznaky alergie na jaře patří rýma, svědění očí, slzení, kýchání, ucpaný nos, podráždění krku, kašel, svědění kůže, vyrážka a otoky. K rozvoji dochází při kontaktu s pyly rostlin, jako jsou trávy, stromy nebo kvetoucí rostliny. Průběh příznaků se může u každého jedince lišit.

Jaké rostliny způsobují jarní alergii?

Nejčastější příčinou jarní alergie je bříza, olše, jasan, buk, habr, šeřík, topol, chmel, devětsil, řepka olejka a trávy.

Jak můžu jarní alergii předcházet?

K ochraně před rozvojem jarní alergie je dobré při pobytu venku používat respirátor nebo šátek s nanovlákennou membránou, užívat přírodní kapky do očí a nosu, doma používat čističku vzduchu a poradit se se svým lékařem.

Jak se léčí jarní alergie?

Pokud máte podezření na jarní alergii, vyhledejte pomoc u lékaře. Ten vám může doporučit užívání antihistaminik, kortikoidů, dekongestiv nebo kromonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *