Pylová alergie značně znepříjemňuje život těm, kteří jsou přecitlivělí na pyl rostlin a stromů. Aby prošli sezónou pylu bez větších obtíží, potřebují být stále informováni o alergenech v ovzduší. Přesně k tomu slouží pylový zpravodaj.
Zatímco běžný člověk vítá příchod jara s radostí a optimismem a už plánuje, co vše bude podnikat, alergik na pyl otevírá pylový kalendář a sleduje, kdy jeho nemoc udeří s plnou silou. Polinóza je nejčastějším typem alergií, jinak označovaných jako sezónní alergická rýma. A to podle typického příznaku – vodnatého výtoku z nosu.
Obsah
Několik zajímavých faktů o polinóze
Pod polinózou je třeba si představit souhrn projevů přecitlivělosti pacienta na pyl rostlin a stromů. O její existenci se ví už celá staletí, dlouho se však jednalo o poměrně vzácné onemocnění. Teprve s příchodem 20. století došlo k velkému nárůstu případů. Pojem alergie poprvé použil vídeňský lékař Clemens von Pirquet, vycházel přitom z řeckého slova allos-ergon, což značí reaguje jinak.
Zajímavé je, že děti narozené na jaře, mají zvýšené riziko vzniku alergického onemocnění. Ve městech je výskyt pylové alergie větší než na vesnicích. Nejméně jí trpí děti do 5 let, nejvíce pak adolescenti. Nejsilněji alergeny působí okolo 18. a 19. hodiny večer. Na vycházky do přírody je nejlépe vyrazit po dešti, který alergeny spláchne a pročistí vzduch.
Mohlo by vás zajímat: Alergie na pyly: příznaky a jak s ní bojovat
Jak se připravit na pylovou sezónu
Trpí-li pacient alergickou rýmou, je možné ho léčit alergenovou imunoterapií. Její princip tkví ve zvyšujícím se podávání dávek upraveného alergenu, a to nejčastěji podkožní injekcí nebo kapkami pod jazyk. Cílem je dosáhnout toho, aby si organismus na alergen uvykl a začal ho tolerovat. Přitom počáteční fáze léčby by neměla spadat do alergenové sezóny. To hrozí riziko nežádoucích reakcí. Ideální doba pro zahájení terapie jsou zimní měsíce, tedy nejlépe koncem října a začátkem listopadu. Udržovací fáze léčby pak probíhá během února, případně i dříve.
TIP: Jarní alergie
Dobře vybavená lékárnička je základ
Kdo nestihne alergenovou imunoterapii, případně je to metoda pro něho nevhodná, pak se musí na nadcházející pylovou sezónu vhodně připravit. To znamená mít v zásobě dostatek léčiv s antihistaminikem, která mu přinesou úlevu. Jsou to především léky, kapky do očí a nosní spreje. Některé jsou volně prodejné. Vhodná léčiva většinou doporučí alergolog a také je předepíše.
Tip: Proti alergenům zkuste Nasaleze nosní bariérové spreje, které mají v sobě patentovaný celulózový prášek, jenž chrání sliznici nosu před dráždivými látkami, viry a bakteriemi, jež se mohou vyskytovat ve vzduchu, který dýcháme. Tento prášek se díky vlhkost v nose mění na gel, který pak pokryje výstelku nosních dírek. Tím se vytváří účinná bariéra proti vzdušným alergenům a mikroorganismům, jež jsou gelu zachyceny a neutralizovány. Spreje Nasaleze do nosu nejsou návykové a nemají vedlejší účinky.
Dobrou roli sehrává nošení roušek a respirátorů, které omezují kontakt s alergenem, obsaženým ve vzduchu. I na to je třeba myslet. Do domácnosti se oplatí pořídit zvlhčovač vzduchu. Oblečení na ven je nutné pravidelně prát, abyste ho zbavili nánosu alergenů, které na něm ulpěly při pobytu venku.
Informace hned po ruce
Pro alergika na pyl jsou důležité informace o tom, které pyly se aktuálně objevují ve vzduchu. Podle toho si totiž může plánovat své denní aktivity. Koncentraci pylů rostlin a stromů ovlivňuje i počasí. Za chladnějších a deštivých dnů bývá nižší koncentrace pylových alergenů v ovzduší. S oteplením koncentrace stoupá. K dispozici jsou webové stránky i mobilní aplikace, které si lze stáhnou do mobilu. Tak je možné on-line sledovat vývoj koncentrace alergenů ve vzduchu.
Který pylový zpravodaj vybrat
- Pravidelné týdenní pylové zpravodajství poskytuje projekt společnosti Medicínské centrum Praha s názvem Pyly.cz. Informace je možné sledovat na webu i v mobilu. Aplikace spolupracuje s Androidem i iOS. Projekt přehledně zobrazuje pylový kalendář a intenzitu působení pylů podle jednotlivých rostlin a stromů. Uživatelé v něm najdou i kontakty na lékaře a lékárny v České republice. Výhodou je, že pylové zpravodajství je možné si nechat posílat e-mailem. Mobilní aplikace Pyly.cz alergikům monitoruje jejich zdravotní stav. Tento záznam lze poskytnout i lékaři, což usnadní případnou léčbu.
- Alternativou k pylovému kalendáři Pyly.cz může být Pylová informační služba, která byla založena už v roce 1992 a v současné době funguje 12 jejích monitorovacích stanic. Na webových stránkách pylové služby se lze podívat do pylového kalendáře, který je přehledně zpracován do tabulky s vyznačenými měsíci, ve kterých jednotlivé rostliny a stromy kvetou. Bezplatně je možné se zaregistrovat k odběru Pylového zpravodaje, který e-mailem upozorní alergiky na dominantní alergeny a předpokládaný vývoj koncentrace pylu v ovzduší. Za poplatek je pak možné dostávat do mobilu SMS o alergenech, a to po celou pylovou sezónu. Službu je nutné si objednat.
Pylový kalendář v Evropě a ve světě
V současné době existuje ve většině evropských zemích Pylová informační služba (PIS, Pollen Information Service), podle které se lze orientovat v koncentraci alergenů v ovzduší za hranicemi České republiky.
Tyto informace jsou důležité při cestování, aby bylo pro alergiky co nejpříjemnější. Pollen.com informuje o pylové sezóně v USA.