V bytě nebo rodinném domě, ve kterém žije alergik, je třeba zajistit čistý vzduch bez alergenů. Zde pomůže čistička vzduchu, kterou si ale může pořídit každý, komu záleží na tom, co dýchá do svých plic. Vzduch totiž obsahuje různé nečistoty, od prachu, plísní a pylů rostlin až po smog v topném období. Poradíme vám, jak vybrat čističku vzduchu správně.
Obsah
Proč si koupit čističku vzduchu?
Během jedné minuty se člověk nadechne průměrně 13krát. Dýcháním se přitom do těla dostávají škodlivé látky, které mohou způsobit zdravotní problémy. A to nejen při pobytu venku, ale také v místnostech. Možná jste už někdy slyšeli o syndromu nezdravých budov. Jeho příčinou bývají chyby v topení, větrání nebo klimatizace.
Tyto budovy často obsahují spory plísní a mohou v nich být nahromaděné nebezpečné plyny jako oxid uhličitý nebo uhelnatý nebo jinak chemicky kontaminovány. A právě to je důvodu pro pořízení čističky vzduchu, která dokáže odfiltrovat smog, prach, alergeny i těkavé organické sloučeniny.
Jak funguje čistička vzduchu?
Čistička vzduchu má vestavěný ventilátor, který nasává do ní vzduch. Zde prochází vzduch filtrací a podle typu čističky je vzduchu zvlhčován a ionizován. Jakmile jsou z něho odstraněné nečistoty, je vzduch vyfoukáván zpět do okolí čističky. Jak je patrné, princip fungování čističky vzduchu je poměrně jednoduchý, přesto se od sebe jednotlivé modely liší účinností, celkovým výkonem, hlučností a hmotností.
Co je to vzduchový výkon čističky vzduchu?
Při výběru nové čističky vzduchu bude třeba zvážit její vzduchový výkon. Znamená to, kolik metrů krychlových vzduchu čistička vyčistí za 1 hodinu. Pro efektivní účinek se doporučuje vzduchový výkon alespoň 3 a 4 násobný, než je objem vzduchu v místnosti. Je tedy třeba ho vypočítat podle klasického vzorce výška × šířka × délka místnosti v metrech.
Například pro místnost s plochou 12 m2 a výškou 2,5 m bude zapotřebí pořídit čističku s výkonem 90 až 120 m3/h. Celkový objem místnosti je totiž 12 × 2,5 = 30 m3. Většina u nás prodávaných čističek vzduchu mají výkon nastavitelný, takže je možné ho přizpůsobit velikosti místnosti i intenzitě znečištění.
Dejte si pozor na hlučnost čističky
Protože se čistička vzduchu nachází uvnitř v bytě, je třeba, aby byla co nejméně hlučná. Nezapomínejte na to, že ji nejspíš budete používat i během vašeho spánku. Jestliže v nejtišším režimu čistička vzduchu překračuje 30 – 35 dB, bude příliš hlučná. Bezhlučné čističky bývají vybavené elektrostatickým filtrem.
Výběr filtrace vzduchu
Jednotlivé modely čističek vzduchu se od sebe liší i použitým typem filtru. Protože má každá čistička omezený výkon, je schopná během jedné minuty přefiltrovat dané množství vzduchu. Velký počet filtrů nemusí vést k lepší filtraci vzduchu.
V současné době se čističky vzduchu vyrábějí s několika typy filtrů:
- HEPA filtr má účinnost zachytávání prachu až 100 %. Je schopen odfiltrovat pevné částice, bakterie, viry, plísně, alergeny. Je třeba ho pravidelně měnit.
- Elektrostatický filtr nabízí prakticky neslyšný provoz a účinnost zachytávání prachu až 99 %. Neumí pohlcovat pachy. Jedná se o omyvatelný filtr s neomezenou životností. Není ho proto nutné pravidelně vyměňovat, stačí ho čistit.
- Vodní filtr odstraňuje toxické látky, viry a bakterie. Při svém provozu využívá katalyzátor k chemické reakci, jejímž výsledkem je voda oxid uhličitý. Vyskytuje se u něho občas problém s vyšší produkcí ozonu. Ani tento filtr není nutné měnit, tudíž nabízí nižší náklady na provoz.
Výkonnost čističky je dán indikátorem čistoty poskytovaného vzduchu. Aby zůstala činnost čističky zachována v určité kvalitě, je třeba filtry pravidelně měnit dle pokynů výrobce. Pro majitele čističky to většinou bude znamenat sáhnout hlouběji do kapsy.
K čemu je dobrá čistička vzduchu se zvlhčovačem a ionizátorem?
Volitelnou funkcí u čističky vzduchu může být zvlhčovač vzduchu. Oplatí se tam, kde je v místnosti suchý vzduch, který zdraví neprospívá, protože vysušuje sliznice, oči, pokožku. Další zajímavou vychytávkou je ionizátor vzduchu, který produkuje záporné ionty. Ty napomáhají shlukování částic prachu, které pak čistička vzduchu lépe odfiltruje. Obvykle lze funkci ionizace vypnout. Díky vyššímu obsahu ozonu ve vzduchu má člověk pocit, jakoby dýchal vzduch, který bývá venku těsně po bouřce.
Přečtěte si, jak se zbavit alergenů.
Máte v domácnosti příliš suchý vzduch? Zkuste zvlhčovač vzduchu
Příliš nízká vlhkost vzduchu zvyšuje možnost šíření infekcí, zhoršuje alergie i atopický ekzém a vysušuje pokožku a vede ke svědění. Především alergici a atopici pocítí téměř okamžitou úlevu, protože příliš suchý vzduch vysušuje sliznice i pokožku a může tak zhoršovat atopický ekzém. Zvlhčovače doporučujeme kombinovat s čističkou vzduchu nebo zkuste kombinaci čističky se zvlhčovačem 2v1.
Jaké jsou provozní náklady čističky vzduchu?
Prvotním nákladem je pořízení nové čističky vzduchu. Ta může stát 3 i 12 tisíc korun, záleží na volbě modelu a jeho funkcí. Za pozornost stojí například Airbi SPRING WiFi s filtračním systémem, který zahrnuje HEPA filtr 13 s účinností 99,95 %, vysoce efektivní katalytický a formaldehydový filtr, který ničí zápach a předfiltr pro zachycení největších nečistot.
Naproti tomu čistička vzduchu WINIX ZERO nabízí všechny potřebné certifikáty pro produkty pro alergiky, a to CE, RoHS, ECARF, WEEE i UK Allergy. Navíc má velmi nízkou spotřebu a je tichá. Tato čistička má zároveň funkci PlasmaWave® – generátor kladných a záporných iontů, který výborně filtruje pyl a prach.
Berte ohled na spotřebu elektrické energie
Při dnešních cenách elektrické energie je třeba dbát i na spotřebu čističky vzduchu. Nezapomínejte, že je v provozu po řadu hodin. Hlavním parametrem je v tomto případě příkon neboli množství energie, která byla dodaná za jednotku času. Udává se ve wattech (W). Při výběru vhodné čističky vzduchu je nutné sledovat kombinaci příkonu a schopnosti filtrace. Nemá cenu pořizovat čističku s příkonem 10W, kdyby její účinnost byla jen 50%. Příkon standardních čističek vzduchu se pohybuje mezi 5 až 130 watty.
Jak vybrat čističku vzduchu pro vás již nepředstavuje žádný problém. Teď už ji stačí doma jen zprovoznit a konečně se zdravě nadechnout.