6 tipů, jak se zbavit rýmy

Snad každý bude souhlasit s tím, že rýma dokáže být pěkně vyčerpávající. Ať už trpíte virovou, alergickou, chronickou nebo bakteriální rýmou, příznaky jsou stejné – tekoucí či ucpaný nos, kýchání, kašel, bolest v krku a celková únava. V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit rýmy co nejrychleji, abyste se mohli opět bez potíží věnovat tomu, čemu potřebujete nebo co máte rádi.

Jak je nakažlivá rýma?

Asi víte, že existuje několik druhů rýmy, z nich je ale nakažlivá pouze jedna, a to ta virová čili rýma způsobená rhinoviry nebo koronaviry. Rýma se přenáší prostřednictvím kapének, které se tvoří při kašlání, kýchání nebo také mluvení. Právě kapénky obsahují viry. Když zdravý člověk tyto viry vdechuje nebo přijde do kontaktu s kontaminovanými povrchy a poté se dotkne nosu, očí či úst, může dojít k infekci.

Nakažlivost rýmy je nejvyšší během prvních dnů onemocnění, kdy jsou symptomy nejvýraznější. I když ale symptomy ustoupí, může infikovaná osoba stále virus přenášet na zdravé. Důležité je dodržovat hygienická opatření, jako časté mytí rukou a zakrývání nosu i úst při kašlání nebo kýchání, abyste minimalizovali riziko přenosu rýmy na ostatní.

Podrobnější informace o jednotlivých druzích rýmy se dozvíte TADY.

Kdy je rýma nejhorší?

Nemůžeme obecně určit, kdy je rýma nejhorší, protože opět záleží na typu rýmy. Už jsme naznačili, že příznaky virové rýmy bývají nejhorší v prvních dnech, kdy je v těle největší koncentrace virů, a tudíž je i nejvyšší míra nakažlivosti.

Průběh alergické rýmy se zase odvíjí od koncentrace alergenů ve vašem okolí, což se často vztahuje k ročnímu období. Pro spoustu lidí bývá nejproblematičtější jaro čili období pylové sezóny, kdy rostliny uvolňují do ovzduší pyly. Za alergickou rýmou však mohou stát i alergeny uvnitř domácnosti, mezi které řadíme zejména plísně a roztoče.

Nemůžeme obecně určit, kdy je rýma nejhorší, protože opět záleží na typu rýmy. Už jsme naznačili, že příznaky virové rýmy bývají nejhorší v prvních dnech, kdy je v těle největší koncentrace virů, a tudíž je i nejvyšší míra nakažlivosti. Průběh alergické rýmy se zase odvíjí od koncentrace alergenů ve vašem okolí, což se často vztahuje k ročnímu období.

Přečtěte si, jak poznat alergickou rýmu.

Bakteriální rýma obvykle spojena s bakteriální infekcí horních cest dýchacích, která může nastat jako komplikace nachlazení nebo chřipky. Nejhorší fáze bakteriální rýmy se obvykle projevuje v prvních dnech.

Protože chronická rýma trvá více než 8 týdnů a souvisí s předchozími druhy, nelze popsat její průběh, který se může u každého pacienta v různých fázích lišit.

6 tipů, jak se zbavit rýmy rychle a účinně

Připravili jsme si pro vás celkem 6 tipů, jak se zbavit rýmy nejen rychle, ale především účinně. Jen chceme uvést na pravou míru, že léčba rýmy je postupný proces a rozhodně se jí nezbavíte přes noc, zlepšení ale bude znát.

Spreje do nosu

Na trhu narazíte na různé druhy sprejů do nosu. Dekongesční nosní kapky obsahují látky jako oxymetazolin nebo xylometazolin, které pomáhají zužovat krevní cévy a snižovat otoky. Rychle uvolní ucpaný nos, ale měli by se používat pouze krátkodobě (maximálně několik dní), protože dlouhodobé užívání může způsobit závislost nebo zhoršení příznaků po jejich vysazení.

Doporučujeme používat kapky se solným roztokem nebo na přírodní bázi, u nichž nehrozí žádné riziko při dlouhodobém užívání. I přesto, že je roztok méně agresivní než dekongesční nosní kapky, pomáhá zvlhčit sliznice a uvolnit ucpaný nos.

TIP: Jak funguje konvička na rýmu a jak často ji používat?

Setkat se můžete i se spreji obsahující antihistaminika, které jsou přímo určené na léčbu alergické rýmy. I pro alergiky se však vyrábí kapky na bázi přírodního produktu vytvářející na nosních sliznicích ochrannou bariéru, která nepropustí alergeny ani žádné jiné polutanty.

Doporučujeme používat kapky se solným roztokem nebo na přírodní bázi, u nichž nehrozí žádné riziko při dlouhodobém užívání. I přesto, že je roztok méně agresivní než dekongesční nosní kapky, pomáhá zvlhčit sliznice a uvolnit ucpaný nos.

Mohlo by vás zajímat: Jak fungují kapky do nosu a jaké jsou nejlepší?

Pastilky proti bolesti v krku

Jelikož se rýma pojí s bolestí v krku, představují pastilky do krku další prostředek, jak se zbavit rýmy. Obsahují účinné látky jako například mentol, eukalyptus nebo benzokain. Vhodné mohou být také:

  • Pastilky s vitamínem C – Vitamín C podporuje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat proti infekcím.
  • Pastilky s bylinnými extrakty – Některé pastilky obsahují bylinné extrakty, například mátu nebo šalvěj, které mohou mít protizánětlivé účinky.
  • Pastilky s medem – Med má přirozené antibakteriální vlastnosti a může pomoci uklidnit podrážděný krk.
  • Pastilky s propolisem – Propolis je látka, která má antimikrobiální vlastnosti a podporuje léčbu rýmy.

Zvýšený příjem tekutin

Hydratace představuje klíčový faktor, jak se zbavit rýmy rychle. Při rýmě totiž často dochází ke zvýšené produkci hlenů, což může způsobit dehydrataci. Pití hodně tekutin pomáhá udržovat tělo hydratované a zároveň zředit hleny, což usnadňuje jejich vykašlávání, které zase přispěje k lepšímu dýchání a zmírnění ucpaného nosu.

Generátory ozonu

Generátory ozonu neboli ozonové čističky vzduchu byste rozhodně měli do boje s rýmou zařadit. Ozon patří mezi nejsilnější oxidačních činidla. Poradí si nejen s bakteriemi a viry, ale také s nepříjemným zápachem a plísněmi.

Přístroje pracují na bázi působení aktivního kyslíku (O3/ozonu), který se po aplikaci přemění zpět na běžný kyslík (O2). Ozon jako oxidační činidlo má výrazné dezinfekční vlastnosti a v plynné formě se dá využít v uzavřených prostorách.

Generátory ozonu neboli ozonové čističky vzduchu byste rozhodně měli do boje s rýmou zařadit. Ozon patří mezi nejsilnější oxidačních činidla. Poradí si nejen s bakteriemi a viry, ale také s nepříjemným zápachem a plísněmi.

Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu.

Vitamíny

Při rýmě je podpora imunitního systému nezbytná. Velmi příjemnou a jednoduchou formou, jak posílit imunitu je užívání vitamínů a minerálů. Doporučuje se:

  • Vitamín C – Vitamín C je známý pro své antioxidační vlastnosti a podporuje imunitní systém. Díky pravidelnému příjmu vitamínu C se může zkrátit doba trvání a zmírnit závažnost nachlazení.
  • Vitamín D – Prevence respiračních infekcí se neobejde bez vitamínu D. Dostatečnou hladinu vitamínu D, udržujte zejména v zimních měsících, kdy nejste tolik vystaveni slunečnímu záření, které tvoří důležitý zdroj tohoto vitamínu.
  • Zinek – Zinek díky svým vlastnostem pomáhá v boji s infekcemi.
  • Vitamín A – Proti infekcím působí také vitamín A. Jeho nedostatek může oslabit obranyschopnost organismu.
  • Vitamín E – Vitamín E má antioxidační účinky a přispívá tak k posílení imunitního systému.
  • Selen – Mezi minerály, které podporují správnou funkci imunitního systému patří selen.

Mohlo by vás zajímat: Nedostatek vitamínu D

Odpočinek

Odpočinek hraje při regeneraci imunitního systému zásadní roli. Během spánku, tělo produkuje a uvolňuje látky bojující s infekcemi, a to samozřejmě včetně těch, které způsobují rýmu. Když se dostatečně vyspíte, máte více energie i síly, což vám pomůže příznaky rýmy lépe zvládat.

Jak se zbavit rýmy: Babské rady

Jak urychlit léčbu rýmy? Když výše uvedené tipy zkombinujete s babskými radami, jak se zbavit rýmy, můžete si říct, že jste pro své zdraví udělali opravdu maximum. K tradičním metodám léčby rýmy se řadí:

  • Inhalace páry – Přiveďte vodu k varu, nalijte ji do misky a případně přidejte několik kapek eukalyptového oleje. Nakloňte se nad misku, zakryjte si hlavu ručníkem a zhluboka dýchejte, abyste uvolnili ucpaný nos.
  • Vývar – Horký vývar pomáhá tělo zahřát a hydratovat. Vhodnou volbou je kuřecí vývar s bylinkami nebo zeleninový vývar, protože obsahuje živiny, které posílí imunitní systém.
  • Horká koupel – Horká koupel přispívá k uvolnění svalů, zmírňuje bolesti a celkově se díky ní uvolníte. Do koupele můžete přidat éterický olej, třeba levandulový nebo mátový, s relaxačními účinky.
  • Bylinkový čaj – Pití teplého bylinkového čaje vám pomůže zvládnout příznaky rýmy. Často se připravuje z máty, meduňky, šalvěje nebo echinacey.
  • Ovoce – Ovoce obsahující vitamín C, kam patří citrusové plody, jahody nebo kiwi, podporuje imunitní systém a pomáhá v boji s infekcí.
Jak urychlit léčbu rýmy? Když výše uvedené tipy zkombinujete s babskými radami, jak se zbavit rýmy, můžete si říct, že jste pro své zdraví udělali opravdu maximum. K tradičním metodám léčby rýmy se řadí inhalace páry, horká koupel, vývar, bylinkový čaj a ovoce.

Jak se zbavit rýmy u miminka?

Příznaky rýmy a jejich následnou léčbu je vždy lepší konzultovat s lékařem. Obecně však příznaky rýmy zmírníte zvlhčením místnosti, ve které miminko spí, pomocí zvlhčovače, jehož zásluhou se uvolní ucpaný nos miminka. Také byste měli dítěti odsávat hleny z nosu, dbát na dostatek tekutin a když miminko spí, tak je dobré lehce zvednout hlavičku, aby se mu lépe dýchalo. Existují také kapky do nosu pro kojence. Vždy si ale přečtěte příbalový leták, kde najdete od jakého věku a v jakém množství je můžete miminku podávat.

TIP: Nejčastější alergie u dětí

Jak poznat konec rýmy?

Pro konec rýmy je typická snížená produkce hlenů, zlepšení dýchání, postupný ústup kašle a kýchání. Pocítíte více energie i celkové zlepšení pohody. Pokud budou příznaky rýmy přetrvávat nebo se zhoršovat, rozhodně neváhejte vyhledat pomoc u lékaře.

Mohlo by vás také zajímat: 5 tipů, jak na ucpaný nos při alergii

Často kladené dotazy

Jak se zbavit rýmy přes noc?

Rýmy se nikdy přes noc nezbavíte. Pokud ale použijete sprej do nosu, vezmete si pastilky proti bolesti v krku, vitamíny, zapnete generátor ozonu a budete hodně pít, zmírnění příznaků se po jedné noci dostaví. Zkusit můžete i vývar, horkou koupel nebo inhalaci páry, které jsou takovými babskými radami, jak se zbavit rýmy.

Jak ihned zastavit rýmu?

Rýmu bohužel ihned nezastavíte. Vyzkoušejte ale nosní kapky, inhalaci páry a pijte teplé nápoje, díky čemuž dojde ke zmírnění vašich příznaků.

Co nedělat při rýmě?

Při rýmě nepřetěžujte tělo fyzickou aktivitou. Také není vhodné dlouhodobé užívání dekongesčních nosních kapek. Omezte kouření, případně se kuřákům vyhýbejte. Hodně odpočívejte v místnosti s dostatečnou vlhkostí.

Jak se zbavit rýmy bez léků?

Čističky vzduchu, zvlhčovače, inhalace páry, bylinkové čaje, vitamíny a minerály jsou vhodnými prostředky, jak se zbavit rýmy bez léků.

Kdy skončí rýma?

Doba trvání rýmy se liší v závislosti na typu rýmy a zdravotním stavu člověka, obvykle však příznaky ustoupí do 7 až 10 dnů. Pokud se tak nestane, vyhledejte lékaře, který vám doporučí, jak se zbavit rýmy zrovna ve vašem případě.

Kdy začne ustupovat rýma?

Pokud se budete řídit našimi tipy, jak se zbavit rýmy, začne rýma ustupovat hned druhý den. Postupné zlepšení poznáte podle snížené produkce hlenů, lepšího dýchání a celkového návratu energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *