Potvrdil vám lékař alergii na plíseň? Kromě předepsané léčby mohou alergické příznaky odeznít také opatřeními, která ve své domácnosti zavedete, a to bez potřeby lékařského předpisu. Nevěříte? Pak pokračujte ve čtení. Právě v tomto článků se s vámi podělíme o 5 účinných tipů, jak se zbavit alergie na plísně.
Obsah
Příčiny alergie na plísně
Předtím než jsme přišli na to, jak se zbavit alergie na plísně, museli jsme nejprve pochopit, proč vůbec dochází k jejímu vzniku a rozvoji. Možná vás následující řádky vůbec nepřekvapí, ale raději si všechno hezky stručně zopakujeme.
Hlavní příčinou alergické reakce je nezdravé prostředí, v němž žijete. Plísně se vyskytují na místech s vysokou vlhkostí, odkud vylučují spory, které se dostanou do vašeho těla. Setkáte se s nimi hlavně v koupelně, rozích stěn, pod podlahou nebo u oken.
Rozvoj alergie souvisí také s počasím. Vlhké a deštivé počasí přispívá k množení venkovních plísní, které se rády usazují třeba na stěnách budov nebo ve sklepích a „těší“ vás svou nežádoucí přítomností. Samozřejmě roli sehrává i imunitní systém. V oslabení jste ke všemu tedy i k alergii na plísně mnohem náchylnější. Opominout nesmíme ani genetiku. Alergii totiž můžete podědit po rodičích. Proto není od věci mít doma pohlcovač vlhkosti – nemusíte jej kupovat, existují i DIY přírodní alternativy.
Podrobnější informace o vzniku a druzích alergie na plísně se dozvíte TADY.
Jak se projevuje alergie na plísně?
Alergická reakce na spory plísní může u každého z nás vypadat trochu jinak. Lidé trpící alergií na plísně ale nejčastěji trpí rýmou. Časté kýchání se může střídat i s ucpaným nosem nebo svěděním v nosní dutině. Výjimkou není ani kašel z plísně. Expozice plísním často způsobuje až dušnost. U astmatiků mají tyto příznaky daleko větší rozměr.
Citlivější jedinci se mohou potýkat také s kožními projevy alergie na plísně. Kůže zasažené osoby hodně svědí, vyskáče na ní vyrážka a někdy až ekzém. Všechny symptomy dokážou velmi nepříjemně ovlivnit jakoukoliv aktivitu. Proto je důležité zajít lékaři a vyhledat další způsoby, jak se zbavit alergie na plísně.
5 účinných tipů, jak si ulevit od alergie na plísně
Vždy je dobré konzultovat jakýkoliv příznak s alergologem, který přesně určí vaši diagnózu. Lékařem stanovená léčba alergie na plísně může zahrnovat antihistaminika, kortikosteroidy, antileukotrieny nebo třeba imunoterapii.
Léky si však s alergií na plísně neporadí úplně samy. V životě musíte udělat pár změn, aby se vám příznaky nevracely. Připravili jsme si pro vás celkem 5 rad zaměřených na to, jak se zbavit alergie na plísně a minimalizovat riziko jejího dalšího rozvoje.
1) Předcházejte plísním
Sáhněte si do svědomí, jestli věnujete prevenci dostatečnou pozornost. Slyšeli jste o fotokatalytických nátěrech? Právě tato ochrana nejrůznějších typů povrchů má významný dopad na rozvoj alergie na plísně.
Fotokatalytický nátěr reaguje na viry, bakterie, plísně a dalších alergeny ve vzduchu oxidací, čímž dochází k jejich rozložení na molekuly vody a oxidu uhličitého. Protože jsou spory plísní ihned zneškodněny, neexistuje riziko, že byste je vdechli a začali na ně nepřiměřeně reagovat.
Fotokatalýza, jak se celému procesu odborně říká, není ale možná bez denního světla. Dbejte tedy na to, aby na natřený povrch dopadal dostatek světla, případně si pomozte speciálními žárovkami.
Jak jsme již uvedli fotokatalytický nátěr můžete použít na různé povrchy zvenku i zevnitř. Některé jsou vyloženě určeny přímo na kámen, beton, přírodní materiály, dřevo, do interiéru nebo exteriéru, najdete ale i univerzály.
Mohlo by vás zajímat: Seznamte se s fotokatalytickými nátěry
2) Snižte vlhkost
Pokud vás už alergie na plísně dostihla, patrně se mikroskopické houby usadili někde ve vaší blízkosti a je s nimi potřeba bez ostychu zatočit. Identifikujte zdroj plísně a odstraňte ji. Vystačíte si bez pomoci odborníka, ovšem když není plísní zasažená celá místnost.
Přečtěte si, jak se správně zbavit plísní v domácnosti.
Víte, proč se u vás plíseň usadila a spustila alergickou reakci? Ano, protože je dané místo velmi vlhké. K těm nejlepším způsobům, jak se zbavit alergie na plísně se řadí odvlhčovače, které právě vlhkost v místnosti nastaví na požadovanou hodnotu. V průměru by měla vlhkost v místnosti dosahovat 40 – 55 %.
Jak vybrat odvlhčovač vzduchu najdete ZDE.
Někdy sami na sobě poznáte, že vzduch v místnosti není úplně ideální, obzvlášť alergikům se ale vyplatí hodnotu vlhkosti kontrolovat vlhkoměrem a v případě potřeby sáhnout po odvlhčovači. Ten vlhký vzduch nejprve nasaje. Vlhkost se následně srazí, voda odkape do nádržky, vzduch se ohřeje a odchází zpátky do prostoru.
Mohlo by vás zajímat: Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě
3) Pročistěte vzduch
Dodrželi jste lékařem doporučenou léčbu, zapojili odvlhčovač, ale pořád necítíte dostatečnou úlevu? Bude to možná tím, že jste sice zabránili množení plísní, ale ty staré pořád váš dům obývají a škodí všem členům domácnosti. Přicházíme proto s dalším tipem, jak se zbavit alergie na plísně, konkrétně s čističkami vzduchu.
Čističky obsahují buď speciální filtr, fungují na bázi generátoru ozonu nebo fotokatalýzy. Tak či tak jejich úkol spočívá v zachycení škodlivých látek. Pro alergiky na plísně jsou nejlepší čističky vzduchu s HEPA filtrem, který zachytí opravdu malé částice tedy i spory plísní.
TIP: Jak vybrat čističku vzduchu
Uvědomujeme si, že ne úplně každý si může dovolit pořízení odvlhčovače a k tomu ještě čističky. Nejen z finančních, ale také z praktických důvodů pro vás bude tou nejlepší cestou odvlhčovač s čističkou vzduchu v jednom.
4) Větrejte
Větrání – pro někoho banalita, ale pro pacienty naprosto zásadní věc, jak se zbavit alergie na plísně. Po vaření, koupeli, spánku, zkrátka činnosti, kdy se místnost zapaří, musíte důkladně vyvětrat. Nejlepší je okno otevřít dokořán třeba na 5 minut, a poté zase zavřít.
V deštivém počasí, typickém pro podzim nebo zimu, se nedoporučuje nechávat okno otevřené na ventilaci. Jinak je tomu ale v létě, kdy je venku sucho. Celodenním větráním si do domu pustíte teplo, které vysuší prochladlé stěny.
5) Uklízejte
Všechny uvedené rady zkombinujte s pravidelným a zároveň důkladným úklidem. Procházejte i ty největší zákoutí, kde se plísně tvoří nejčastěji. Jestli máte klimatizaci, tak i ta by měla procházet pravidelným čištěním. Zvažte zakoupení speciálních filtrů do klimatizace, které si poradí s plísněmi a dalšími alergeny ve vzduchu.
Co si z článku odnést?
Jak se zbavit alergie na plísně není takovým oříškem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Když si kromě předepsaných léků pořídíte odvlhčovač s čističkou vzduchu uvidíte, že příznaky velmi brzy odezní. Před jejich dalším projevením vás ochrání fotokatalytické nátěry, větrání místnosti a samozřejmě také důkladný úklid.
Často kladené dotazy
Jak poznat alergii na plísně?
Mezi projevy alergie na plísně patří rýma a ucpaný nos, kašel a dušnost, zvýšené svědění očí, kýchání, vyrážka, zhoršení ekzému u lidí s atopickým ekzémem, únava a bolesti hlavy.
Jak se zbavit alergie na plísně přírodní cestou?
Snížit průběh a opětovný návrat alergie na plísně vám pomohou odvlhčovače a čističky vzduchu. Zvážit byste měli také ochranu povrchů fotokatalytickými nátěry. I přes tato doporučení doporučujeme navštívit lékaře, který určí, zda alergií na plísně vůbec trpíte.
Jak probíhá léčba alergie na plísně?
Lékař vám může předepsat antihistaminka, kortikosteroidy, antileukotrieny nebo doporučit imunoterapii. Tato doporučení byste měli zkombinovat s používáním odvlhčovačů, čističek vzduchu, fotokatalytických nátěrů a pravidelným úklidem.
Můžu se alergie na plísně zbavit úplně?
Úplné vyléčení alergie na plísně bohužel není možné. Dnes ale existuje spousta možností, jak minimalizovat rozvoj alergických příznaků. Pokud vše budete správně dodržovat, nebudete o alergii vůbec vědět.