Ekzém postihuje všechny věkové kategorie. Pokud se týká zrovna vás, jistě víte, že je velmi těžké si postižené místo neškrábat. Kůže navíc nevypadá zrovna pěkně a vám nezbývá nic jiného, než ji nejrůznějšími způsoby zakrývat. V tomto článku se podíváme na to, jaké druhy ekzému existují, jak ho poznat a co s ním udělat, abyste si mohli vzít oblečení, po kterém už dlouho toužíte.
Obsah
Co je to ekzém?
Ekzém, také známý jako dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže. Nejčastěji se projevuje svěděním, zarudnutím a vyrážkou. Existují různé typy ekzému, ale nejběžnější bývá atopická dermatitida, kterou často trpí děti a má tendenci dědit se v rodině.
Druhy ekzému
V současnosti se můžete setkat s několika druhy ekzému, z nichž má každý své charakteristické vlastnosti. Níže najdete přehled nejběžnějších typů ekzému:
- Atopický ekzém – Atopickému ekzému se říká také neurodermatitida. Patří k nejčastěji se projevujícím typům. Obvykle se objevuje v raném dětství a může přetrvat až do dospělosti. Bývá spojen s alergiemi a astmatem. Jde o mokvající ekzém.
- Kontaktní ekzém – Kontaktní neboli alergická dermatitida je způsobena kontaktem s alergenem nebo dráždivým činidlem, jako např. chemikálií, kosmetikou nebo rostlinami. Pokožka zrudne, svědí a může vyskočit i vyrážka.
- Seboroická dermatitida – Seboroická dermatitida se obvykle vyskytuje na místech s vysokou koncentrací mazových žláz. Najdete tak ekzém ve vlasech, na obličeji a hrudníku. Poznáte ho kromě svědění také šupinkami, které se na kůži vytvoří a začnou se loupat.
- Numulární ekzém – Pokud se vám vytvoří nesvědivý ekzém na nohách, patrně půjde o ten numulární. Typická je pro něj také suchá pokožka.
- Dyshidrotický ekzém – Tento typ ekzému se projevuje malými puchýři na rukou, které praskají a postupně odpadávají.
- Solární dermatitida – Lidé alergičtí na sluníčko tento pojem moc dobře znají. Jedná se o svědivé pupínky způsobené UVA zářením.
Přečtěte si, co pomáhá na atopický ekzém.
Příčiny ekzému: Proč se dělá ekzém?
Na vznik a rozvoj ekzému mohou mít vliv tyto faktory:
- Genetika – Pokud se alespoň jeden z vašich rodičů potýká s atopickou dermatitidou, je bohužel velká pravděpodobnost, že ji budete mít také. Projevit se může i ekzém u vašich dětí.
- Alergie – Potraviny, pyl, roztoči a další alergeny mohou způsobit vznik ekzému nebo zhoršit jeho průběh. Všechny alergeny je důležité včas identifikovat a minimalizovat s nimi kontakt.
- Stres – Když jste dlouhodobě vystaveni stresu, imunitní systém slábne a kůže je pak náchylnější k zánětům. Lidé ve stresu si kůži více škrábou, čímž svědivou vyrážku akorát zhoršují.
- Prostředí – Také prostředí, ve kterém žijeme, může ovlivnit vývoj ekzému. Suché a studené klimatické podmínky většinou symptomy ekzému zhoršují, protože kůže rychleji vysychá a ztrácí vlhkost.
- Strava – Vymačkaná šťáva z čerstvého ovoce je sice plná vitamínů, ale u lidí s predispozicí k ekzému může být příčinou vzniku tohoto onemocnění. Měli by se proto vyhnout citrusům, jahodám i exotickému ovoci. Dobré není ani kravské mléko, vejce, ryby, ořechy a rajčata.
- Hygienické návyky – Nedostatečná péče o pokožku, nevhodná kosmetika nebo nadměrné koupání mohou vést k vysychání a podráždění kůže.
- Hormonální změny – U žen mají vliv na rozvoj ekzému také hormonální změny v období těhotenství, menopauzy či těsně před menstruací.
- Imunitní systém – Pokud je váš imunitní systém oslaben, může se zvýšit riziko vývoje ekzému.
TIP: Jak posílit imunitu?
Mohlo by vás také zajímat: Jaké má atopický ekzém u dětí příčiny a čím ho mazat?
Jak vypadá začínající ekzém?
Dermatitidu poznáte podle těchto charakteristických příznaků na vaší kůži:
- Svědění,
- zarudnutí,
- vyrážka,
- suchá a popraskaná kůže,
- odlupování kůže,
- mokvání,
- puchýřky na prstech, rukách a chodidlech.
TIP: Alergická reakce na obličeji
Co dělat, když mám ekzém?
V předchozích řádcích jsme dermatitidu popsali jako opravdu hodně nepříjemné onemocnění. Jelikož ale otravuje stále více lidí, bylo objeveno naštěstí dost účinných způsobů, jak oslabit průběh ekzému i jak se ho zbavit.
- Udržujte pokožku hydratovanou – Používejte hypoalergenní hydratační krémy, které dodají vysušené pokožce zase vlhkost.
- Vyhýbejte se stresu – Snažte se ve svém životě minimalizovat stres. Zkuste různé relaxační techniky nebo si zacvičit. Uvidíte, jak se vaše myšlenky zklidní.
- Identifikujte alergeny – Pokuste se identifikovat alergeny, které mohou vaše příznaky zhoršovat a odstraňte je pomocí čističky vzduchu s HEPA filtrem.
- Navštivte dermatologa – Jestli máte s ekzémem vážné problémy, konzultace s dermatologem je nezbytná. Lékař vám předepíše kortikoidy, antihistaminika nebo emoliencia, která vám pomohou zánět zvládnout.
Mohlo by vás zajímat: Co pomáhá na suché ruce?
Prevence ekzému
Rozvoji ekzému nelze vždy zcela zabránit. Záleží na jeho příčině. Připravili jsme si ale pár tipů, které slouží jako prevence a mohly by vám zásadně pomoct.
Používejte kosmetiku vyvinutou přesně pro lidi s ekzémem. Právě nevhodnými kosmetickými přípravky si totiž můžete dermatitidu přivodit. Nejlepší jsou produkty bohaté na probiotika a tyndalizované bakterie. Vyrovnávají mikrobiom pokožky, čímž dojde k podpoře její správné funkce.
TIP: Atopický ekzém na genitáliích: Příčiny a léčba
Množství alergenů v domácnosti byste neměli korigovat jen když se dermatitida nebo jakýkoliv jiný problém projeví. Stěžejní je pravidelnost. K odstranění alergenů slouží výše uvedené čističky vzduchu s HEPA filtry. Kouzlo spočívá v tom, že filtry jsou tak jemné, že si poradí i s opravdu miniaturními částicemi a zachytí tak většinu alergenů.
Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu.
Především v zimním období, kdy dochází k vrstvení oblečení, se může dermatitida na vašem zpoceném těle objevit. Volte oblečení s antibakteriálním profilem odvádějícím pot. Když si vyberete oblečení z nanomateriálu, můžete svou tělesnou teplotu snížit až o 2 stupně.
I večer dbejte na to, jakými materiály se obklopujete. Konkrétně myslíme povlečení, v němž spíte. Opět si dovolíme zdůraznit nanomateriál, protože vás dokáže ochránit před roztoči tedy dalšími spouštěči ekzému. Protiroztočové lůžkoviny by ve vaší posteli neměli chybět.
TIP: Alergie na kosmetiku: Jak poznat alergii na kosmetiku?
Často kladené dotazy
Co vyvolává ekzém?
Na rozvoj ekzému má vliv hned několik faktorů. Roli může sehrát genetika, strava, stres, alergie, prostředí, hygienické návyky, hormonální změny a imunitní systém.
Kde je ekzém?
Můžete mít ekzém na rukou, v obličeji, vlasech, hrudníku i nohách.
Jak poznat ekzém?
Dermatitidu poznáte podle zarudnuté, suché pokožky, která má tendenci se odlupovat. Setkat se můžete i s mokváním a puchýřky na prstech, rukách a chodidlech.
Proč ekzém svědí?
Když se ekzém vyvíjí, dochází k poruše ochranné bariéry kůže, což vede k tvorbě zánětu. Podrážděná pokožka pak začne svědit. I když je to těžké, nesmíte si ekzémem zasažené místo škrábat, protože si jen přitížíte.
Jak se ekzém přenáší?
Dermatitida se může přenést jedině z rodiče na děti tedy geny. Nepřenáší dotykem, slinami ani krví.
Co nejíst při ekzému?
Vyhýbejte se šťávě z citrusů a jahod, rajčatům, vejcím rybám, ořechům a kravskému mléku. Dejte naopak přednost potravinám s vysokým obsahem zinku jako jsou dýňová semínka, maso a luštěniny.