Alergie na roztoče se týká stále většího množství lidí, víte ale, čím je způsobená? No jasně, přeci roztoči, jenže proč tito miniaturní tvorové, které ani nevidíme, mají tak velké důsledky na naše zdraví? Právě v tomto článku se podrobně podíváme na to, co je roztoč, za čím vším a hlavně proč stojí.
Obsah
Otázka dne: Co je roztoč?
Roztoči jsou mikroskopičtí živočichové z řádu pavoukovců. Jedná se o velmi rozmanitou a druhově bohatou skupinu rozšířenou po celém světě. Pokud chcete přesně vědět, jakou má roztoč velikost, splníme vám přání. Jejich velikost se pohybuje kolem 80 μm – 1 mm.
Pojďme zajít ještě více do detailů. Roztoči mají osm nohou, díky kterým jsou přizpůsobeni k životu na nejrůznějších površích. Jejich tělo je pokryto tenkou vrstvou chitinu, jenž jim poskytuje ochranu.
Když do vyhledávače na internetu zadáte, co je roztoč, může vám ve výsledcích vyhledávání vyjet celá řada nesprávných informací. Tomu, jaké to jsou, jsme se věnovali tady.
Byť existuje několik různých druhů roztočů, my se zaměříme především na ty, které se nejvíce objevují ve vaší domácnosti. Obecně platí, že roztoči mají rádi vlhká místa, kde vyhledávají potravu a vhodné podmínky pro rozmnožování.
Mohlo by vás zajímat: Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?
Jak se jmenuje nejznámější roztoč?
K nejznámějším roztočům patří roztoč domácí (Dermatophagoides). Tito roztoči se živí odumřelou lidskou kůží a chlupy zvířat. Nejčastěji se vyskytují v kobercích, matracích, polštářích a nábytku. Právě oni ztělesňují nejčastější příčinu alergie.
Prachový roztoč a jeho obydlí
Co je roztoč prachový zač? Je to sourozenec roztoče domácího, který si také pochutnává na odumřelé lidské kůži, ale koření si ji slušnou dávkou prachu. Ano, tito roztoči se nachází především v prachu. Po těchto slovech už utírání prachu asi nebudete odkládat na jindy, co?
Životní cyklus roztočů
Roztoči mají krátký životní cyklus trvající přibližně 2 až 3 měsíce. Během svého života naklade samice roztočů 50 – 80 vajíček. Larvy, které se z vajíček vylíhnou, procházejí několika stadii vývoje, než se promění v dospělé jedince.
Jak zjistit přítomnost roztočů?
Bohužel pro vás máme špatnou zprávu. Nic zjišťovat nemusíte, protože roztoče ve své domácnosti má naprosto každý. Jak jsme zmiňovali výše, roztoči si libují na vlhkých a teplých místech, proto je najdete v prachu, posteli, koberci i dalších textiliích.
Jaké problémy způsobují roztoči – nemáte je?
Roztoči mohou způsobovat řadu problémů, zejména u alergiků. Vdechování alergenů z roztočích výkalů může vyvolat alergické reakce. U některých lidí mohou roztoči způsobovat také astmatické příznaky nebo vést ke zhoršení astmatu.
Alergie na roztoče
Alergie na roztoče je jednou z nejčastějších alergií. Když člověk s alergií na roztoče přijde do kontaktu s alergeny, jimiž jsou uvedené výkaly roztočů, imunitní systém začne reagovat a produkovat protilátky. To vede k alergické reakci, která se projevuje těmito symptomy:
- Rýma,
- zánět spojivek,
- ekzém,
- kašel,
- dýchací obtíže,
- nekvalitní spánek,
- únava.
Astma
Přítomnost roztočů v posteli může být zvláště problematická pro astmatiky. Exkrementy a části těl, které se uvolňují do vzduchu, mohou být inhalovány. Následkem toho mohou podráždit dýchací cesty a vyvolávat problémy s dýcháním nebo dokonce astmatický záchvat.
Co nesnáší roztoči: Jak se jich zbavit
Teď už víte, co je roztoč schopný všechno způsobit, my vám dále poradíme, jak mu jeho sladký život pěkně znepříjemnit
Roztoči rozhodně nejsou milovníci čistého prostředí. Pokud chcete omezit přítomnost roztočů ve vaší domácnosti, je klíčová prevence. Existuje již celá řada účinných produktů, kterými zabráníte rozmnožování roztočů.
Jako první byste určitě měli sáhnout po protiroztočových lůžkovinách, které jsou vybaveny nanovláknem zachycujícím jak roztoče, tak alergeny. Vybrat si můžete buď protiroztočové povlaky, které navléknete na své povlečení nebo rovnou protiroztočové povlečení. Nebojte se poohlédnout ani po protiroztočových polštářích a přikrývkách, které ocení nejen alergici.
TIP: Recenze: Celoroční protiroztočová přikrývka pro alergiky nanoSPACE
Chcete se dozvědět více o protiroztočových lůžkovinách? Pak kliknětete zde.
Nezapomínejte povlečení pravidelně prát. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě totiž roztoče zahubíte. Pokud máte doma silného alergika nebo jste jím vy sami, měli byste si pořídit prací prášek pro alergiky.
Časté vysávání asi zdůrazňovat moc nemusíme, rádi bychom se ale zmínili o odvlhčovačích a zvlhčovačích vzduchu. V domácnosti by vlhkost vzduchu neměla překročit 50%. K její regulaci vám pomohou právě uvedené produkty. Není od věci zapojit také čističku vzduchu, která vás zbaví alergenů, virů, bakterií i nepříjemného zápachu.
Přečtěte si náš podrobný článek o tom, jak se zbavit roztočů.
Co si z článku odnést?
Podrobně jsme se zabývali tím, co je roztoč a že jejich přítomnost v domácnosti není dobré brát na lehkou váhu. Velké potíže s roztoči mohou mít nejen alergici, ale také astmatici. Věříme, že vás článek moc nevyděsil, když znáte řešení, jak nad roztoči vyzrát.
Mohlo by vás zajímat: Jak vypadají štípance od blech a jak na blechy v posteli
Často kladené dotazy
Jak mohu minimalizovat přítomnost roztočů v posteli?
Měli byste používat protiroztočové povlaky na matrace a polštáře nebo povlečení, pravidelně ložní prádlo prát a udržovat čistotu v celé domácnosti.
Jak poznat, že mám roztoče?
Roztoče má v domácnosti každý. Alergie na roztoče se však u každého projevit nemusí. Pokud na sobě pozorujete příznaky alergie, navštivte svého alergologa a pořiďte si protiroztočové lůžkoviny.
Jak vypadá kousnutí od roztoče?
Pokud vás zajímá, co je roztoč schopný způsobit za štípance, musíme vás zklamat, roztoči kromě Sametky nekoušou. Přečtěte si tento článek, který vám prozradí, kdo za kousnutím pravděpodobně stojí.
Jaké jsou typické příznaky alergie na roztoče?
Alergie na roztoče se nejčastěji projevuje rýmou, zánětem spojivek, ekzémem, kašlem, dýchacími obtížemi, nekvalitním spánkem a únavou.
Jak často bych měl vysávat, abych minimalizoval přítomnost roztočů?
Doporučujeme vysávat podlahy a koberce alespoň dvakrát týdně.
Jsou roztoči nebezpeční pro děti?
Roztoči mohou vyvolávat alergické reakce i u dětí. Je proto důležité minimalizovat jejich přítomnost a udržovat čistotu v domácnosti.