Trend tetování nabírá v posledních letech na síle. Tento způsob trvalého či dočasného uměleckého sebevyjádření s sebou však nese určitá rizika, mezi která patří i alergie. V následujících řádcích si povíme, jaké má alergie na tetování příznaky a jak vypadá jejich léčba, abyste z tetování měli radost, nikoliv starost.
Obsah
Co může způsobit tetování?
Rozhodně vás nechceme výčtem toho, co může tetování způsobit, nijak vyděsit. Jen je třeba před návštěvou tetovacího salonu vědět, že tetování není jen o krásné ozdobě těla. U některých jedinců může vést tetování k:
- Infekci – Pokud tatér netetuje ve správných hygienických podmínkách nebo není pokožka po tetování důkladně ošetřena, může dojít k infekci. Ta se projevuje zarudnutím, otokem, bolestí nebo hnisáním přesahujícím oblast tetování. Často ji doprovází zimnice nebo horečka a trvat může i více než týden.
- Alergii – Alergie na tetování je imunitní reakce těla na složky použitého inkoustu. Alergie na tetovací barvy je způsobena různými faktory včetně genetiky nebo předchozího poranění kůže.
- Fotosenzitivitě – Po čerstvém tetování je pokožka citlivější na slunce. V důsledku pobytu na sluníčku se může objevit vyrážka nebo zarudnutí. Alespoň měsíc byste neměli tetování vystavovat slunečním paprskům a i potom používat krém s ochranným faktorem.
- Keloidní jizvám – Keloidní jizvy jsou typem jizev, které se vyznačují nadměrným růstem tkáně při hojení rány. Jde o vypouklé hrbolky a náchylnější k nim bývají lidé s genetickou predispozicí.
- Kožním onemocněním – Kromě keloidních jizev může podle dermatologů tetování způsobit rozvoj dalších kožních onemocnění například ekzému či lupénky nebo zhoršit jejich průběh.
Mohlo by vás zajímat: Ekzém: Druhy a co na ekzém zabírá
Kdo se nemůže tetovat?
Z důvodu výše zdravotních rizik by si některé skupiny lidí měli tetování odpustit. Některé jsou docela jasné, i tak si je ale nedovolíme ze seznamu vynechat. Mezi rizikové skupiny patří:
- Lidé s alergií na tetovací barvu neboli látky, které tetovací barvy obsahují.
- Osoby s chronickými kožními onemocněními (lupénka nebo dermatitida).
- Ti, kdo mají infekční onemocnění kůže, jako je například dermatofytóza (plísňové kožní onemocnění).
- Jedinci s hemofilií neboli poruchou srážlivosti krve. Tetování totiž může zvýšit riziko krvácení.
- Těhotné nebo kojící ženy. Chemikálie používané při tetování mohou být potenciálně škodlivé pro plod nebo kojence.
- Lidé trpící na keloidní jizvy.
- Osoby s nízkým prahem bolesti nebo duševní poruchou, které by mohly mít potíže bolest nebo stres spojený s tetováním vydržet.
Pokud ani do jedné skupiny nepatříte nebo o tom prostě zatím nevíte, poraďte se o tetování přímo s tatérem. Ten by vám neměl za každou cenu tetování vnutit. Vaše problémy, jsou i jeho problémy. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se vám po tetování nic nepříjemného nerozjede, navštivte kožního lékaře.
Co je příčinou alergie na tetování?
Příčinou alergie na tetování jsou kovy jako kobalt, chrom, mangan nebo nikl a oxid titaničitý. Černá barva ale jmenované složky neobsahuje, a tak by mohla být pro alergiky řešením.
Riziko představuje i dočasné tetování henou. I když se jedná o přírodní produkt, z důvodu vyšší intenzity a prodloužení trvanlivosti barvy se přidává parafenylenediamin, který může alergickou reakci způsobit.
Ještě nesmíme zapomenout zmínit latexové rukavice, které tatér používá. Pokud máte na latex alergii, řekněte o tom předem tatérovi, aby si stihnul včas obstarat jednorázové rukavice z jiného materiálu. Někdy může alergii vyvolat i nalepovací tetování pro děti, a to nejen kvůli použitým barvám, ale i lepidlu.
TIP: Alergie na latex: Projevy a léčba
Jak vypadá alergická reakce na tetování?
Alergie na tetování může mít tyto příznaky:
- Zarudnutí pokožky v okolí tetování,
- svědění nebo pálení na místě tetování,
- vyrážka či puchýře,
- otoky,
- odlupování kůže,
- suchá a šupinatá kůže,
- zimnice, horečka,
- celková únava.
Pokud se některý z příznaků alergie po tetování projeví, vyhledejte co nejdříve pomoc lékaře, aby se zabránilo dalším komplikacím.
Jak probíhá léčba alergie na tetování?
Léčba alergie na tetování závisí na závažnosti příznaků a individuálních potřebách pacienta. Lékař může doporučit:
- Lokální léčbu – Aplikace mastí nebo krémů s kortikoidy na místo tetování pomáhá snížit zánět, svědění a otoky.
- Antihistaminika – Antihistaminika jsou léky blokující účinky histaminu, který se při alergické reakci na tetování uvolňuje.
- Chladivé obklady – Chladivé obklady zmírňují svědění, pálení i otoky a uklidňují podrážděnou pokožku. Obvykle se kombinují s předchozími způsoby léčby nebo v případě mírných projevů alergické reakce.
- Odstranění tetování – Pokud je alergie na tetování opravdu vážná, možná bude nutné tetování odstranit. K tomu ale dochází minimálně. Když se budete řídit radami lékaře, příznaky alergie na tetování brzy odezní.
Jak poznat zahojené tetování?
Zahojené tetování poznáte podle toho, že má kůže kolem tetování normální barvu, není zarudlá, oteklá či jinak podrážděná. V místě tetování vás nesvědí ani nepálí.
Tetování by se mělo zároveň vyznačovat sníženou intenzitou barvy. V průběhu hojení barva trošku vybledne, což znamená, že se pigment do kůže dobře vstřebal. Po tetovací jehle se vytvoří malinké hrubé stroupky, zahojená kůže nemá žádné nerovnosti, není vlhká nebo mastná.
Musíte si zároveň uvědomit, že doba hojení tetování se u každého liší a souvisí mimo jiné i s tím, jak o kůži po tetování pečujete. Vždy se o vhodné péči poraďte se svým tatérem.
Proč se maže tetování?
Tetování se maže hned z několika důvodů:
- Hojení – Během prvních dnů a týdnů od tetování pomáhá mazání zabraňovat vysychání a kůže se díky tomu lépe hojí.
- Barvy – Pravidelné mazání tetování hydratuje kůži, což udržuje barvy živé a jasnější.
- Ochrana před sluncem – Sluneční záření je pro tetování škodlivé, proto se doporučuje kromě hojivých mastí používat i krém s ochranným faktorem SPF, aby se zabránilo nežádoucímu vyblednutí tetovacích barev.
- Lepší vzhled jizvy – Pokud se v důsledku tetování vytvoří jizvy, mazání snižuje jejich viditelnost.
- Prevence infekce – Některé masti mají antibakteriální vlastnosti, které pomáhají chránit tetovanou pokožku před infekcemi.
- Zklidnění podrážděné kůže – Zklidňující účinky mastí poskytují úlevu od podráždění a svědění.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší přírodní opalovací krém
Často kladené dotazy
Jak dlouho trvá, než se projeví alergie na tetování?
Alergie na tetování se obvykle projeví ihned po tetování. U některých jedinců se ale může rozvinout až po několika dnech, někdy i týdnech.
Kdy nemůžu na tetování?
Na tetování nechoďte, pokud trpíte akutní infekcí kůže nebo jinými zdravotními problémy, máte alergii na tetovací barvy, během těhotenství a kojení nebo pokud užíváte léky, které mohou ovlivnit proces hojení nebo zvýšit riziko komplikací. Doporučujeme se o tetování poradit s lékařem.
Můžu na tetování obočí, když mám alergii na tetovací barvy?
I po tetování obočí se může rozvinout alergie. Pokud máte alergii na tetovací barvy, zjistěte si, jaké barvy daný kosmetický salon používá při tetování obočí.
Můžu mít alergii na tetování henou?
I když je henna formou dočasného tetování, někteří lidé mohou mít na tuto přírodní látku alergii, protože se do ní často přidává problematický parafenylenediamin. Mezi příznaky alergie na tetování henou patří zarudnutí, svědění a vyrážka.
Jak častá je alergie na tetování?
Alergie na tetování je poměrně vzácná, ale to neznamená, že se nemůže objevit zrovna u vás. Poraďte se s lékařem o tom, zda bude tetování pro vaši pokožku vhodné.