Projevy na pylovou alergii mohou být různé. Pro někoho znamená alergie na pyl jenom menší nepohodlí. Další se už jen při letmém pohledu na čerstvě posečenou trávu, kvetoucí stromy a barevné květiny doslova zhrozí, protože to znamená začátek obtížného období. Ať už spadáte do jedné, nebo druhé skupiny, rozhodně se nevyplácí brát alergii na lehkou váhu.
Obsah
Co je to alergie na pyl?
Alergie je neúměrná reakce imunitního systému na látky, které člověku běžně neškodí. Když se alergik setká s alergenem, dochází v jeho těle ke špatnému vyhodnocení nebezpečí. Organismus se chybně rozhodne, že látka (v tomto případě pyl) je pro tělo riziková, a proto s ní musí bojovat. Dochází k aktivaci protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE), což vyvolá nežádoucí alergické projevy.
Alergie na pyl se řadí mezi nejčastější typy alergického onemocnění a používá se pro ni také odborné označení polinóza. Spouštěčem alergické reakce jsou poletující zrnka pylu z různých bylin, trav a dřevin, která se usadí na kůži, v očích, na sliznicích a v dýchacích cestách.
Problémy začínají alergici pociťovat už od koncetrace 5 pylových zrnek na metr krychlový. Přitom ve vrcholné sezóně se ve vzduchu průměrně nachází 100 až 500 pylových zrn na 1 m³.
Mohlo by vás zajímat: Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?
Nejčastější projevy pylové alergie
Příznaky alergie na pyl se často v mnohém podobají běžnému onemocnění. Poznávacím znamením může být, že trpíte určitým typem obtíží pokaždé ve stejném ročním období. Většinou dokonce v přesně ohraničeném čase.
Mezi nejčastější příznaky alergie na pyl patří:
- Rýma – podráždění nosních sliznic vede ke svědění, kýchání, nadměrné tvorbě vodnatého hlenu a tvorbě otoků, které brání v plnohodnotném dýchání
- Svědění a pálení sliznic – často dochází k pálení nebo svědění v ústech, nosu, krku a uších
- Zánět očních spojivek – napuchlé a slzící oči, začervenání i zánět spojivek, to všechno mohou být projevy pylové alergie
- Ekzém – citlivější jedince může trápit svědivé podráždění pokožky, zarudnutí a vyrážka
- Bolest hlavy – obvykle k bolesti hlavy dochází v důsledku ucpaného nosu a zhoršeného dýchání. Kromě bolesti v oblasti čela nebo za očima může mít člověk i pocit nepříjemného tlaku
- Astma – těžší alergici mohou mít problém se pořádně nadechnout, dochází u nich ke zvýšené tvorbě hustého hlenu, která nutí k neustálému pokašlávání a zároveň se může astma projevit i typickým hvízdáním na průduškách
Pylová alergie představuje pro tělo poměrně velkou zátěž, proto mohou být všechny uvedené příznaky doprovázeny také spánkovými potížemi a pocitem únavy. V některých případech dochází i k dalším komplikacím. Patří mezi ně ztráta čichu, chuti nebo záněty nosních dutin.
Intenzita příznaků se může pochopitelně u každého jedince výrazně lišit. Dneska už naštěstí existuje poměrně dost způsobů, jak projevy pylové alergie zmírnit, aby vás co nejméně omezovaly ve vašem životě.
Zdroj: brainpedia.cz
Rostliny, které nejčastěji způsobují pylovou alergii
Na naší planetě se nachází nespočet druhů rostlin. Jen některé z nich ale do ovzduší vypouští pylová zrna, která alergikům působí potíže.
Mezi největší pylové „znečišťovatele“ patří invazivní rostliny rodu Ambrozie. Jediná rostlina dokáže ve své pylové sezóně od července do začátku října vyprodukovat až 1 bilion pylových zrn, a protože jsou velmi malá (asi 22 μm) a lehká, vítr je snadno zanese až do neskutečných dálek. Dokonce se uvádí, že pylová zrna Ambrozie byla nalezena v atmosféře ve výšce více než 3 km a ve vzduchu na moři asi 640 km od pevniny.
Protože se u lidí často objevují alergie na pyly trav, obilovin, bylin a stromů, zmíníme aspoň několik druhů rostlin, které dělají alergikům největší potíže.
- Dřeviny: buk, bříza, habr, jasan, jalovec, javor, jilm, modřín, platan, topol, šeřík, švestka, višeň, třešeň, vrba, olše, ptačí zob, jírovec, ořešák, líska, kaštan, cypřiš
- Byliny: pelyněk, řepka, ambrózie, zlatobýl, pampeliška, slunečnice, merlík, lebeda, laskavec, kopřiva, šťovík, jitrocel, jetel, hořčice, vojtěška, chmel, devětsil, tolice setá
- Trávy a obiloviny: pýr, jílek, psárka, psineček, lipnice, žito, medyněk, srha, sveřep, kukuřice, chundelka, kostřava, kukuřice, bojínek, rákos, ovsík, strojštět, třtina, troskut, prstnatec, čirok
K největší koncentraci pylů ve vzduchu dochází zpravidla za slunečného, suchého a větrného počasí. Naopak déšť množství polétavého pylu v ovzduší zaručeně sníží. Zajímavá vás, kdy řádí jaké pyly? Podívejte se na pylový kalendář.
TIP: Jarní alergie
Zkřížená alergie – pozor na potraviny
Alergii na pyl často doprovází také přecitlivělost na ovoce a zeleninu. Ke zkřížené alergii dochází na základě podobného složení alergenů. Shoda v takovém případě obvykle bývá více než 70 %. Právě zkřížená alergie na pyly a potraviny je nejčastější příčinou potravinové alergie u dospělých a dospívajících.
Kdo například trpí alergií na břízu, bude mít velice pravděpodobně problém také s alergií na jablka, celer, mrkev nebo lískové oříšky.
Projevy alergické reakce se zpravidla objeví už několik minut po konzumaci problematické potraviny. Mezi hlavní příznaky patří: pálení rtů, jazyka, patra, škrábání v krku, otok úst a hrdla, vyrážka, ztížené polykání a někdy i dušnost. Pokud se jedná o skutečně těžký případ reakce, může se rozvinout i anafylaktický šok. To se však stává zcela ojediněle. Obvykle projevy zkřížené alergie samovolně odezní do 1 hodiny.
Přibližně 40 % lidí v Evropě má alergii na pyl
Během života dochází v těle k různým změnám, proto i citlivost na pyl se v průběhu let často mění. Rozhodně není pravidlem, že se člověk s alergií na pyl narodí. V ranném dětství do 5 let věku se naopak pylová alergie projevuje spíše ojediněle. U dětí nad 5 let má alergie na pyl nejčastěji podobu sezónní alergické rýmy.
Postupně s rostoucím věkem se zvedá také počet alergiků a může docházet i ke zhoršení projevů alergie. Z tohoto hlediska je nejhorším obdobím adolescence a časná dospělost. Právě v této životní etapě se lidé potýkají s největšími obtížemi. Potom už zase citlivost na pyl v populaci pomalu klesá.
Tento trend však není 100% pravidlo. Alergie na pyl se může u člověka rozvinout kdykoliv v průběhu života.
Spouštěčem (pylové) alergie mohou být:
- Hormonální změny – puberta, těhotenství, klimakterium atd.
- Nadměrný stres – zvýšená hladina stresových hormonů vyčerpává tělo a může vést k mnoha zdravotním potížím, a to včetně alergie na pyl
- Užívání léků – například antibiotika narušují střevní mikroflóru a tím ovlivňují i fungování imunitního systému
- Nezdravý životní styl – nedostatek pohybu, snížená kondice, nevhodná strava atd.
- Znečištění životního prostředí – prokazatelně se ukazuje, že lidé ve městech se s alergií na pyly potýkají častěji než obyvatelé vesnic
Alergie na pyl v těhotenství
Během těhotenství se v těle budoucí maminky rozpoutá doslova hormonální bouře, která může ovlivnit i citlivost na některé alergeny. Jsou ženy, které na sobě v tomto období pociťují zmírnění projevů alergie na pyly. Bohužel, u většiny se stav naopak zhorší.
Přesto nemusíte propadat panice. Většinou žádné větší riziko nehrozí. Každopádně, nic se nesmí podceňovat. Z toho důvodu by žena s alergií měla co nejdříve po otěhotnění navštívit svého odborného lékaře, který na základě aktuálního zdravotního stavu navrhne přiměřenou léčbu.
Projevy alergie na pyl zmírníte také zamezením kontaktu s alergeny. Pokud však nechcete strávit těhotenství zavřené v místnosti, můžete zkusit nošení prodyšných letních nano šátků, které brání vdechování pylových zrn. Domu si pořiďte kvalitní čističku vzduchu.
Psí alergie na pyl
Naši čtyřnozí mazlíčci sice častěji trpí na potravinovou alergii, alergii na prach, roztoče, plísňové spory, bakterie a kvasinky, ale občas se může objevit i psí alergie na pyl. Pokud pes trpí alergií na pyl, poznáte to poměrně snadno. Alergická reakce se objeví pokaždé po venčení v kvetoucí trávě nebo v blízkosti kvetoucích stromů.
Nejčastější příznaky psí alergie na pyl:
- Svědění kůže = pes si postižená místa neustále drbe
- Podobně jako u člověka se na kůži objeví zarudlá místa, která mohou přecházet až v boláky
- Slzení a kýchání
Většinou stačí na potřebnou dobu omezit venčení v místech s vysokou koncentrací pylu. Po odkvetení rostlin se situace zase vrátí do normálního stavu. Pokud dochází k těžším projevům psí alergie na pyl, navštivte radši veterináře. Zvěrolékař provede odborné vyšetření, které odhalí, na co je pes alergický a následně zvolí vhodnou medikaci. Obvykle se v takových případech předepisují kortikoidy nebo antibiotika.
Pylová alergie a očkování na covid
Většina alergiků se nemusí očkování na covid-19 obávat. Odborníci uvádí, že nedochází ke zvýšenému riziku oproti zdravé populaci. Přesto své zdravotní potíže určitě před očkováním oznamte lékaři, aby mohl správně vyhodnotit situaci. Pokud například dostáváte injekční vakcíny kvůli alergii na pyly, roztoče, včely atd., musí být mezi podáním vakcíny na alergii a očkováním na covid-19 rozestup minimálně 1 týden.
Neléčená alergie přináší problémy
V počátečních fázích se alergie na pyl většinou projevuje sezónní rýmou. Když se neléčí, přidávají se postupně další příznaky – slzení a svědění očí, otoky víček a chronické záněty dolních cest dýchacích, které mohou následně vést až k rozvoji bronchiálního astmatu nebo k zápalům plic. A to už dokáže člověku razantně snížit kvalitu života.
Pokaždé však záleží na konkrétním člověkovi, jak k alergii přistoupí. Stačí se trochu začíst do příběhů vrcholových sportovců a dozvíte se, že i někteří z nich trpí více či méně silnou alergií nebo astmatem. Díky různým opatřením a lékům dokáží i s tímto „handikepem“ vést normální život a dokonce se prosazovat ve vrcholovém sportu.
Naproti tomu někteří lidé mají sklony alergii na pyl podceňovat. Ze začátku na tom sice nemusí být až zas tak špatně, ale projevy alergií se postupně rozvíjí a oni se stále více a více trápí. Dneska už přitom existuje celá řada způsobů, jak příznaky zmírnit.
Cesta k plnohodnému životu s minimem omezení vždycky začíná včasným odhalením nepřítele – alergie na pyly. Pokud na sobě cítíte zhoršení zdravotního stavu a podezíráte z toho alergii, můžete si jednoduše udělat domácí test, který sice nenahradí odbornou diagnostiku alergie od lékaře, ale může vás nasměrovat k řešení problému.
Použití domácího testu na zjištění alergie je snadné, takže si s ním po přečtení návodu poradí opravdu každý. Potěší také rychlost. Výsledek se dozvíte už za 15 minut.
Jestli máte podezření na alergii, určitě se objednejte k praktickému lékaři a následně na alergologii, abyste se mohli začít léčit co nejdříve.
Jak obvykle probíhá diagnóza pylové alergie?
Někdo sice má z lékařů trochu strach, ale vyšetření na alergii se rozhodně bát nemusíte. Standardně probíhá ve 4 krocích:
- Anamnéza – dorazíte k doktorovi, který vám pokládá různé otázky, aby si mohl udělat lepší obrázek o vašem zdravotním stavu. Bude se vás pravděpodobně ptát na výskyt alergií v rodině, jaké příznaky máte, za jakých okolností dochází ke zhoršení stavu, kdy se naopak situace lepší a další otázky.
- Vyšetření dechu – následně lékař provede vyšetření pomocí různých přístrojů, aby si ověřil kapacitu plic a zjistil, jestli v těle nemáte (začínající) alergický zánět
- Kožní prick test – slouží k přesnějšímu určení látek, na které je pacient alergický. Běžně se testuje na 12-16 jednotlivých alergenů. Zkouška probíhá tak, že se na předloktí aplikují kapky roztoku s vybranými alergeny a plastovým hrotem se roztok mírně vtlačí do pokožky. Když je člověk na testovanou látku alergický, udělá se na místě vpichu svědivý pupínek. Výsledky kožního prick test lékař vyhodnotí přibližně po 15 až 20 minutách.
- Alergologický krevní test – další možností je laboratorní rozbor odebrané krve. Odborníci ve vzorku krve zkoumají zvýšený počet protilátek proti konkrétním alergenům.
Pokud některý z testů poukáže na zvýšenou citlivost na konkrétní alergen, ještě to nemusí znamenat, že patříte mezi alergiky. Konečné hodnocení vám sdělí odborník až po důkladném rozboru celé situace. Pokaždé záleží na mnoha dalších faktorech, které se musí důkladně zvážit.
Jak zmírnit příznaky?
Jak už bylo řečeno, pylová zrna létají vzduchem, takže během pylové sezóny není možné se těmto alergenům úplně vyhnout. Domu si ale můžete pořídit čističku vzduchu pro alergiky. A to ani za předpokladu, že budete důsledně dodržovat opatření, která vás ochrání před kontaktem s větším množstvím pylů. Z toho důvodu se správná léčba alergie na pyly obvykle skládá ze 3 základních pilířů: bránění kontaktu s alergeny, léčení příčin a příznaků.
Konvenční léčba projevů alergie na pyly
Některé léky na pylovou alergii jsou sice v lékárně dostupné i bez předpisu, ale léčba by měla pokaždé probíhat pod odborným dohledem. Kromě zdravotního hlediska má takový postup příznivý dopad i na vaši peněženku. Například volně dostupná antihistaminika se prodávají pouze v malém balení. Pokud si necháte antihistaminika předepsat od lékaře, část peněz vám na lék přispěje zdravotní pojišťovna a zároveň dostanete větší balení, které vám vydrží 1 až 2 měsíce.
Antihistaminika jsou k dostání jako tabletky, nosní sprej nebo ve formě očního roztoku. Při menší pylové zátěži se běžně používají jako jeden ze základních medikamentů pro léčbu symptomů pylové alergie. Možná si vzpomínáte, že v minulosti antihistaminika způsobovala poměrně značnou únavu. Toho se dnes už obávat nemusíte. U léků tohoto typu došlo během posledních let k výraznému snížení vedlejších účinků.
Pro zmírnění akutního stavu se používají také (lokální) kortikoidy, které dostanete nejčastěji v podobě nosních sprejů. Kortikoidy mají protizánětlivý účinek, působí na otok sliznice a nadměrnou tvorbu vodnatého hlenu, takže dokáží ulevit především při sezónní alergické rýmě. Jsou vhodné hlavně pro krátkodobé užití, abyste dosáhli rychlého zlepšení akutního stavu. Znovu platí, že před začátkem užívání je lepší se poradit s lékařem, protože (dlouhodobé) užívání léků na bázi kortikoidů může mít nepříznivé vedlejší účinky.
Imunoterapie zlepší toleranci na pyly
Tuto speciální léčbu naleznete také pod označením desenzibilizace, hyposenzibilizace nebo nesprávně jako alergické očkování. Princip spočívá v tom, že se pacientovi dlouhodobě podává upravený alergen, aby si na něho tělo postupně zvyklo. Cílem léčby je dosáhnout větší tolerance na konkrétní alergen.
Když imunoterapie zabere, dochází k zásadním zlepšení zdravotního stavu pacienta, takže lékaři mohou začít předepisovat podstatně menší dávky léků proti pylové alergii.
S imunoterapií se musí začít minimálně 4 měsíce před začátkem pylové sezóny. Kompletní terapie však trvá až 3 roky.
Pozitivní vliv nošení roušek a respirátorů
Ještě do nedávna bylo v Evropě nošení roušek a respirátorů na veřejnosti tabu. Vlivem pandemie koronaviru SARS-CoV-2 se situace změnila. Někdo na nošení ochranných prostředků sice nadává, ale lidé s pylovou alergií si ochranu dýchacích cest nemohou vynachválit.
Dobře zvolená rouška, respirátor nebo šátek funguje jako účinná mechanická bariéra, přes kterou se pylová zrna nedostanou do vašeho těla, takže vám nemohou ani škodit. Pokud si navíc nasadíte sluneční brýle, omezíte i množství alergenů, které do vašeho organismu pronikají skrze oči.
Povinné nošení ochranných prostředků během pandemie tak prokazatelně zlepšilo zdravotní stav lidí trpících pylovou alergií.
Dnes už si navíc můžete pořídit například prodyšný nano šátek v letním provedení, který má záchyt virů, bakterií, pylů a dalších submikronových částic 97 až 99,9 %. V našem e-shopu máme letní šátky z chladivého materiálu v mnoha barevných variantách, takže už nemusíte dělat kompromis mezi funkčností a vzhledem. Šátek se tak stane elegantním módním doplňkem.
Zklidněte podrážděnou nosní sliznici
Kromě léků na pylovou alergii je dobré použít i dostupné podpůrné prostředky, které vám v problematickém období uleví. Nepříjemný otok nosní sliznice zmírníte například pravidelným proplachováním nosní konvičkou. K proplachování se skvěle hodí teplá slaná voda nebo třeba vincentka. (Jak pomáhá proplach nosu proti virům i alergii si můžete přečíst tady.)
Pomocí konvičky si můžete nos snadno propláchnout pokaždé, když přijdete zvenku. Doslova tak z nosní sliznice smyjete vdechnuté pyly, které by vám jinak způsobovaly obtíže. Solný roztok navíc podpoří přirozenou ochrannou funkci nosní sliznice. To znamená, že se vám uvolní hleny, bude se vám lépe smrkat a hlavně také dýchat.
Přírodní léčba pylové alergie
Možná vás to překvapí, ale i rostliny jako černý rybíz, kopřiva nebo perila křovitá vám mohou výrazně ulevit od nepříjemných projevů alergie na pyl. Kdo však chce zkusit přírodní léčbu pylové alergie, měl by se nejdříve poradit s ošetřujícím lékařem. Bylinky sice lidem pomáhají od nepaměti, ale na každého jedince působí trošku jinak. Alergici jsou navíc na některé látky citlivější, proto může nevhodná kombinace spíše uškodit než pomoci.
Přírodní látky nezačnou účinkovat ze dne na den. Uvádí se, že s přírodní léčbou pylové alergie je vhodné začít ještě před začátkem pylové sezóny a skončit teprve až problematický alergen zmizí z ovzduší. Jestli se chcete přírodní cestou bránit proti projevům celoroční pylové alergie, doporučuje se po 2 až 3 měsících s užíváním bylinek na několik týdnů přestat.
Dobře zvolené přírodní látky vám pomohou zmírnit některé projevy pylové alergie a zároveň posílit imunitní systém. Smysl určitě má i pořízení homeopatik na pylovou alergii.
Jaké rostliny zvolit k přírodní léčbě pylové alergie?
- Perila křovitá – oblíbená jednoletá léčivá bylina pochází z jihovýchodní Asie a z indických pohoří. Má sladkou a zároveň štiplavou chuť. Listy se používají do salátů, smoothie nebo jako koření. Kromě dalších prospěšných látek v sobě obsahují také bioflavonoidy, které brání nadměrné produkci histaminu, čímž řeší skutečnou příčinu alergických reakcí.
- Černý rybíz – výtažky z rybízových pupenů mají pozitivní vliv na vyměšování hormonů kůry nadledvinek. Zároveň fungují jako přírodní kortikoidy. Právě uměle vyrobenými kortikoidy se alergie často léčí. Výhodou přírodních kortikoidů z pupenů černého rybízu je, že nemají nežádoucí účinky na krevní tlak, metabolismus a nezpůsobují ospalost.
- Kopřiva – nadměrná produkce histaminu je důvod, proč v důsledku alergické reakce dochází k otokům sliznic a dalším projevům pylové alergie. Kopřiva přirozenou cestou blokuje produkci hormonu histaminu v těle člověka. Stačí sušené lístky zalít vroucí vodou a za několik minut získáte přírodní lék na pylovou alergii.
Preventivní ochrana: Jak zmírnit projevy alergie
Platí jednoduchá poučka: „Když nepřijdete do kontaktu s alergeny, neprojeví se u vás alergická reakce.“ Bohužel u pylové alergie to není tak úplně snadné. Pokud zrovna nepatříte mezi šťastlivce, kteří mohou na pylovou sezóny vycestovat do oblasti, kde se problematický alergen nevyskytuje, musíte si nastavit alespoň účinná opatření. Domu si můžete pořídit čističku vzduchu, abyste si alespoň ve vnitřních prostorech odpočinuli.
Pylová sezóna se sice v České republice odehrává prakticky od února až do podzimu, ale pyly se v průběhu tohoto období mění. Hodně lidí má například problém především s alergií na jarní pyly. Některé zase trápí pouze alergie na pyl břízy nebo na řepku.
Z toho důvodu se určitě vyplatí sledovat pylové zpravodajství a na základě aktuální situace si upravit svůj denní režim.
Zároveň berte v potaz, že koncentrace pylů v ovzduší je ovlivněná i počasím. Během teplého, suchého a větrného počasí bývá koncetrace pylových zrn ve vzduchu zpravidla nejvyšší. Naopak po dešti se vám bude venku dýchat lépe. Podobně blahodárně působí i vodní plochy, proto se alergikům doporučuje jezdit k moři.
5 praktických tipů pro lidi s alergií na pyl
- Chraňte se – čím více alergenům zabráníte, aby se dostaly do vašeho těla, tím vám bude lépe. Jako účinná ochrana poslouží například letní šátek s nanomembránou. Nezapomeňte ani na ochranu očí v podobě slunečních brýlí. Použít můžete i speciální bariérové nosní kapky, které udržují nosní sliznici čistou a zvlhčenou. Můžete také vyzkoušet nosní filtry.
- Převlékejte se – po návratu z venkovních prostor se určitě vyplatí převléknout do čistého oblečení a dopřát si alespoň krátkou sprchu. Pyl se totiž velice snadno uchytí v oblečení, ve vlasech nebo v srsti vašich mazlíčků. Potom se může v domácnosti dostat do vašeho těla a přivodit vám zdravotní obtíže.
- Čistý vzduch – během kritického období větrejte pouze po dešti nebo v ranních hodinách. Můžete si pořídit také protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu. Když pojedete autem, nechte okna zavřená a nastavte si klimatizaci na vnitřní okruh.
- Vyhněte se dráždidlům – některé látky a potraviny mohou působit na vaše tělo jako dráždidlo a zhoršit tak průběh alergie. Mezi problémové látky patří například tabák, parfémy nebo med.
- Buďte v kondici – dobrá fyzická zdatnost a psychická pohoda zákonitě vede také ke správnému fungování imunitního systému.