Arašídy, mandle, lískové nebo vlašské ořechy jsou spojovány s blahodárnými účinky na zdraví, ale bohužel stále častěji i s alergiemi. V tomto článku se podrobněji zaměříme na to, jak se alergie na ořechy projevuje a co při ní dělat, aby ani člověk trpící alergií nepřišel o živiny, kterými ořechy oplývají.
Obsah
Co je alergie na ořechy?
Alergie na ořechy je imunitní reakce organismu na bílkoviny obsažené v ořeších, které se skládají z aminokyselin. Aminokyseliny jsou mimořádně odolné vůči vnějším vlivům a v důsledku toho zůstává jejich struktura beze změny i po tepelné úpravě nebo při procesu trávení.
Právě jejich nezměněná struktura může dělat některým lidem problémy. Jejich tělo nedokáže s těmito látkami správně naložit, a tak si proti nim začne vytvářet protilátky. Výsledkem je uvolnění histaminu, který spouští alergické reakce.
Alergie na ořechy často vzniká v důsledku již existující pylové alergie. Některé bílkoviny v ořeších totiž velmi připomínají alergeny pylů břízovitých stromů. Když imunitní systém jednou zareaguje alergicky na pyly stromů, může následně přehnaně reagovat i na ořechy.
Velmi podobné jsou si také alergeny různých druhů ořechů. Pokud vám byla nebo bude diagnostikována alergie na jeden z ořechů, je doporučeno vynechat z jídelníčku i ostatní, protože existuje potvrzená zkřížená reaktivita mezi arašídy a vlašskými ořechy, kešu ořechy a pistáciemi, nebo mezi makadamovými a lískovými ořechy.
TIP: Potravinová alergie a nejčastější potravinové alergeny
Intolerance na ořechy
Intolerance na ořechy se od alergie liší. Zatímco alergie je imunitní reakce těla na specifické látky ořechů, intolerance se týká neschopnosti těla efektivně zpracovávat určité složky ořechů. Nejčastěji je příčinou intolerance na ořechy nedostatek enzymů potřebných k jejich rozkladu.
Mezi projevy intolerance na ořechy patří trávicí potíže, jako nadýmání, bolesti břicha, průjem nebo zácpa. Oproti alergii na ořechy nedochází při intoleranci k aktivaci imunitního systému, a proto se neprojevují alergické reakce, které mají převážně podobu otoků, svědění nebo dýchacích potíží.
Alergii a intoleranci je třeba rozlišovat hlavně z toho důvodu, že se musí přistupovat jiným způsobem nejen k jejich léčbě, ale i prevenci.
Příznaky alergie na ořechy
Podobu projevů alergie na ořechy jsme už lehce nastínili. Pojďme se ale podívat na jejich přehledný seznam. K příznakům alergie na ořechy se řadí:
- Svědění pokožky, vyrážka nebo otok kůže,
- červené skvrny na kůži,
- kýchání, rýma nebo dušnost,
- nevolnost,
- bolesti břicha,
- průjem a zvracení,
- pocit pálení nebo svědění v ústech, na jazyku nebo v krku,
- v extrémních případech anafylaxe.
Ještě si dovolíme zdůraznit, že každý člověk reaguje na alergeny odlišně, a tudíž se u něj nemusí projevit všechny jmenované příznaky, popř. se projeví v jiném rozsahu. Záleží také na druhu ořechů (mandle, vlašáky, lískáče atd.)
Přečtěte si, jak poznám, že mám alergii?
Za jak dlouho se projeví alergie na ořechy?
Nepříjemný pocit svědění a pálení v ústech, otok sliznic v ústech, krku nebo otok rtů se většinou projevují ihned nebo do 2 hodin po konzumaci či vdechnutí alergenů. Alergická reakce se ale může rozvíjet i postupně, a tak se u některých lidí projeví příznaky třeba i 4 až 6 hodin po kontaktu s alergeny.
Diagnostika alergie na ořechy
Pokud máte pocit, že vám ořechy nedělají dobře, ale příznaky nejsou tak vážné, že by vás přesvědčili zajít k lékaři, udělejte si z pohodlí domova multifunkční test na alergii. Jedná se o test na protilátky IgE, které se v těle tvoří při reakci na přítomnost jednoho nebo více alergenů.
V případě pozitivního výsledku, je následující postup jasný. Pokud vám ale výsledek vyjde negativně, neznamená to, že byste své problémy měli hodit za hlavu, naopak. Pozorujte, kdy se projevují, zda se zhoršují a podle toho vyhledejte lékaře.
V lékařské ordinaci vám budou provedeny buď kožní nebo krevní testy. Kožní testy jsou jedním z nejčastějších diagnostických postupů. Spočívají v aplikaci malého množství ořechového alergenu na kůži a následně se sleduje, co se s kůží děje. Krevní testy měří právě hladinu specifických protilátek IgE produkovaných imunitním systémem při reakci na ořechové alergeny.
Léčba alergie na ořechy
Léčba alergie na ořechy zahrnuje několik přístupů, a to v závislosti na závažnosti příznaků a individuálních potřebách pacienta. Obecně se k léčbě alergie předepisují antihistaminika nebo kortikosteroidy. Někomu může být doporučena imunoterapie, v rámci níž si člověk vypěstuje odolnost vůči problematickým alergenům.
První pomoc při alergii na ořechy
Lidé, kteří trpí vážnou alergií na ořechy, by měli být a bývají vybavení pohotovostním balíčkem od lékaře, který obsahuje klíčové léky. V balíčku najdete:
- Adrenalinový autoinjektor – Hlavně ti, co mají s alergií na ořechy špatné zkušenosti konkrétně s jejím projevem v podobě anafylaxe, potřebují mít po ruce adrenalinový autoinjektor. Tento lék může být právě při záchraně života klíčovým faktorem.
- Antihistaminikum – Antihistaminika pomáhají tlumit některé druhy alergické reakce.
- Lék kortizonového typu – Kortizonové léky se využívají k potlačení zánětu a těžších příznaků alergie na ořechy.
- Inhalátor – Pro ty, kteří mají po rozvoji alergie potíže s dýcháním, je vhodný inhalátor.
Jak se zbavit alergie na ořechy?
Z alergie na ořechy se bohužel úplně vyléčit nejde. Jediným možným způsobem, jak minimalizovat riziko jejího rozvoje, je prevence. Tím nejzásadnějším krokem, jak alergii na ořechy předcházet je eliminační dieta. Z jídelníčku musíte vyřadit nejen ořechy, ale i potraviny, v nichž by se ořechy mohly skrývat. Problém mohou dělat následující potraviny:
- Sušenky,
- pečivo,
- müsli,
- marcipán,
- čokoláda a kakaové výrobky,
- polotovary z brambor,
- různá hotová jídla,
- margarín.
Většina ořechů obsahuje vitamín E, B, C a K, z minerálů je to měď, hořčík, fosfor, zinek, vápník a železo. O vyjmenované živiny nemusí být alergici vůbec ochuzeni. Zdroj najdou v jiných potravinách, ale doporučuje se užívat také doplňky stravy, díky kterým tělo dostane adekvátní množství zdraví prospěšných složek.
Mohlo by vás také zajímat: Co je histaminová intolerance a jaké jsou její příznaky?
Alergie na ořechy u dětí
Alergie na ořechy se u dětí projevuje poměrně často. Na rozdíl od dospělých bývá obtížnější projevy alergie rozpoznat, protože je děti nejsou schopné dobře popsat. Mohou mít podobu kožní vyrážky, svědění nebo trávicích potíží. Pro určení diagnózy se stejně jako u dospělých používají kožní nebo krevní testy. Obzvlášť u dětí je důležité, aby léčbu stanovil lékař a účinně se tak zabránilo dalším alergickým reakcím.
Mohlo by vás zajímat: Nejčastější alergie u dětí
Často kladené dotazy
Jak poznám alergii na ořechy?
Příznaky alergie na ořechy se obvykle projevují ihned nebo do 2 hodin od konzumace nebo vdechnutí ořechů. Mezi projevy alergie na ořechy patří svědění pokožky, vyrážka nebo otok kůže, červené skvrny na kůži, kýchání, rýma nebo dušnost, nevolnost, bolesti břicha, průjem a zvracení, pocit pálení nebo svědění v ústech, na jazyku nebo v krku, v extrémních případech anafylaxe.
Jak se projevuje alergie na arašídy?
Projevy alergie na arašídy mohou zahrnovat problémy s dýcháním, trávicí potíže, zarudnutí popř. vyrážku na kůži, svědění, otoky a ve vážných případech anafylaxi.
Jak se projevuje alergie na lískové ořechy?
Protože alergeny různých druhů ořechů jsou si velmi podobné, může se alergie na lískové ořechy projevit stejným způsobem jako alergie na arašídy, Jde o problémy s dýcháním, trávicí potíže, zarudnutí popř. vyrážku na kůži, svědění, otoky a ve vážných případech anafylaxi.
Co dělat při alergii na ořechy?
Pokud máte podezření na alergii na ořechy, vyhledejte pomoc lékaře. V případě potvrzení alergie na ořechy se doporučuje eliminační dieta, užívání antihistaminik, kortikosteroidů a u některých jedinců imunoterapie.