Alergie na lepek je dnes poměrně běžným problémem. Netýká se pouze dospělých, ale často udeří i na děti, které si pak mnohem obtížněji odepřou své oblíbené pochoutky. V tomto článku si prozradíme, jak se pozná alergie na lepek u dětí i co s ní můžete dělat, aby vaše dítě netrpělo a pořád mu chutnalo.
Obsah
Co je alergie na lepek?
Alergie na lepek je druh potravinové alergie, která má podobu nadměrné imunitní reakce na bílkovinu – lepek nacházející se v některých obilovinách. Reakci způsobuje protilátka imunoglobulin E přímo zaměřená proti lepku. Příznaky alergie se obvykle projevují bezprostředně po tom, co člověk s alergií sní cokoliv, co obsahuje lepek.
Přečtěte si, jaké jsou nejčastější alergie u dětí.
Jaký je rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek?
Celiakie je mnohem závažnější problém než alergie na lepek. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že celiakie se může projevit klidně až po několika měsících, kdežto alergie na lepek u dětí a dospělých se projeví téměř okamžitě po konzumaci lepku.
Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém útočí na vlastní tkáň, konkrétně na stěnu tenkého střeva. Spouštěčem je sice také lepek, ale reakce vede oproti alergii k poškození střevní sliznice, což brání vstřebávání živin. U alergie na lepek produkuje imunitní systém protilátky proti lepku.
Celiakie se vyznačuje mimostřevními příznaky, k nimž se řadí anemie, předčasná osteoporóza, deprese, poruchy chování a další autoimunitní choroby, přičemž nejčastěji se jedná o zánět štítné žlázy. Děti do 3 let může ještě trápit nadýmání a průjmy.
Jak se projeví alergie na lepek u dětí: Příznaky
Příznaky alergie na lepek u dětí mohou být různorodé a neprojevují se pouze zažívacími potížemi. Mezi nejčastější projevy alergie na lepek u dětí patří:
- Průjmy,
- zvracení,
- nadýmání,
- bolesti břicha,
- svědění v ústech a krku,
- kopřivka,
- červená svědivá vyrážka,
- ekzém,
- rýma,
- kýchání,
- dušnost,
- ztráta energie,
- oslabení,
- zpožděný růst,
- poruchy spánku,
- úbytek hmotnosti.
Snad vás vyjmenované příznaky alergie na lepek u dětí moc nevyděsily. Musíme zdůraznit, že každý malý alergik reaguje jinak a objeví se u něj tedy různé příznaky a rozhodně ne všechny, které si tu uvádíme. Jakmile si ale některého z nich všimnete, zakročte, a to tak že zavoláte nebo zajdete k pediatrovi.
TIP pro vás: Jak poznám, že mám alergii?
Jak otestovat děti na lepek?
Pokud máte podezření, že vaše dítě lepek špatně snáší, můžete mu udělat test na intoleranci lepku, který pro vás bude takovým dokladem toho, že je dobré zajít na alergologii. Test provedete dítěti z pohodlí domova.
Před provedením testu si pozorně přečtěte veškeré pokyny. Test poskytuje spolehlivý výsledek pouze v případě, že všechny pokyny přesně splníte. Důsledně dodržujte určený čas, množství krve a pufrového roztoku. Musíme vás upozornit, že test není vhodný pro děti mladší 2 let.
Jestli vyjde test negativní, neznamená to, že byste neměli nic dělat, naopak. Dítě neustále pozorujte a pokud se jeho příznaky zhorší, vyhledejte okamžitě pomoc lékaře.
TIP: Alergie na ryby: Příčiny, projevy a řešení
Kdo dělá testy na lepek: Odborná diagnostika alergie na lepek u dětí
Diagnóza alergie na lepek u dětí by měla být stanovena kvalifikovaným odborníkem. Vynechání lepku z jídelníčku dítěte bez konzultace s lékařem nemusí vůbec pomoct, protože problémem nemusí být zrovna alergie.
Diagnostiku alergie na lepek provádí lékaři obvykle pomocí krevních testů zahrnujících měření specifických protilátek. Jde zejména o imunoglobulin E (IgE), který se pojí s alergií na lepek a IgA proti tkáňové transglutaminázi související s celiakií. Vyšší hladina těchto protilátek naznačuje rozvoj alergické reakce. Na téhle bázi funguje výše zmíněný domácí test.
Co se nesmí jíst při alergii na lepek?
Alergie na lepek u dětí nemusí být tak smutnou záležitostí, jak se může zdát. Sice si budou muset odpustit některé lahůdky, ale věříme, že je dokážete nahradit jinými a dokonce i lepšími potravinami. V každém případě by se mělo dítě alergické na lepek vyhýbat:
- Pšenici,
- žitu,
- ječmenu,
- ovsu (pokud není označený jako bezlepkový),
- zpracovaným masným výrobkům,
- pudinkům,
- ochucovadlům,
- sójovým omáčkám,
- cukrovinkám.
Při nákupu potravin pečlivě pročítejte etikety a vyhledávejte výrobky označené jako bezlepkové.
TIP: Potravinová alergie a nejčastější potravinové alergeny
Co pomáhá na alergii na lepek u dětí?
Kromě změny stravy může lékař předepsat dítěti antihistaminika blokující účinky histaminu. Histamin je zodpovědný za alergickou reakci v podobě svědění, zarudnutí kůže a vyrážky. Tyto příznaky můžete zmírnit také pomocí lokálních krémů a mastí určených na citlivou pokožku. Přečtěte si ale na obalu, zda je produkt vhodný pro děti. Ne vždy můžete na dětskou pokožku použít krém, který zabírá vám.
Doporučujeme také dítěti dopřát hodně vitamínů, a to nejen prostřednictvím ovoce, ale i doplňků stravy. Je nám jasné, že budete dodržovat doporučené dávkování, ale před tím, než je dítěti dáte, bychom se na vašem místě poradili s alergologem. Mezi vitamíny, které je vhodné při alergii na lepek brát, patří:
- Železo,
- vitamín B12,
- kyselina listová (vitamín B9),
- vitamín D a vápník,
- zinek.
Mohlo by vás zajímat: 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí
Často kladené dotazy
Jaké jsou projevy alergie na lepek u dětí
Alergie na lepek u dětí se může projevit průjmem, zvracením, nadýmáním, bolestí břicha, svěděním v ústech a krku, kopřivkou, červenou svědivou vyrážkou, ekzémem, rýmou, kýcháním, dušností, ztrátou energie, oslabením, zpožděným růstem, poruchou spánku, úbytkem hmotnosti.
Jak se otestovat na lepek?
Test na intoleranci lepku můžete provést z pohodlí domova pomocí spolehlivého rychlotestu. V případě pozitivního výsledku vyhledejte lékaře. V případě negativního výsledku pozorujte, zda se příznaky nezhoršují.
V čem je nejvíce lepku?
Lepku je nejvíce v obilovinách. Konkrétně jde o pšenici, ječmen, žito a oves. Vždy čtěte etikety produktů. Lepek totiž může být i tam, kde byste ho nečekali.
Jak vypadá alergie na lepek u batolat?
Batolata mohou trápit stejné potíže jako starší děti tedy průjem, zvracení, nadýmání, bolest břicha, svědění v ústech a krku, kopřivka, červená svědivá vyrážka, ekzém, rýma, kýchání, dušnost, ztráta energie, oslabení, zpožděný růst, poruchy spánku, úbytek hmotnosti.