Alergie na latex je docela ojedinělým problémem. Setkávají se s ní obzvlášť ti, kteří pracují ve zdravotnictví a pečovatelských službách. Alergická reakce se ale může objevit také po pohlavním styku u mužů i žen. V tomto článku se podíváme na to, kde všude latex najdete, jak se projevuje alergie na latex a co s ní můžete dělat, abyste se nemuseli výrazně omezovat.
Obsah
Co to je latex?
Latex má dvě podoby – přírodní a syntetickou. Přírodní latex je tekutina získávaná těžbou stromů, což zahrnuje řezání kůry a sběr šťávy, která se následně zpracovává. Přírodní latex obsahuje vysoký podíl kaučuku (Hevea brasiliensis) a představuje základní surovinu pro výrobu různých produktů. Díky své pružnosti, odolnosti a dalším vlastnostem je z něj oblíbený materiál se širokou škálou využití.
Latex lze vyrábět i synteticky. Syntetický latex je tedy uměle vytvořená látka, která simuluje vlastnosti přírodního latexu z kaučukovníku, ale vyrábí se chemickými procesy z nekaučukových surovin. Skládá se z polymerů. Ty jsou zase vytvořené z různých monomerů, jako butadien, styren, acrylonitril a další.
Syntetický latex je oblíbený díky své konzistentní kvalitě, možnosti kontroly vlastností a snížené závislosti na přírodních zdrojích.
Přečtěte si, s jakými alergeny se můžete ještě setkat.
Kde všude je latex?
Jak sami zjistíte, s latexem přicházíte do styku velmi často. Latex totiž obsahují:
- Rukavice – Latexové rukavice se používají v medicíně, laboratořích a v dalších zdravotnických či pečovatelských odvětvích. Slouží jako ochrana rukou.
- Kondomy – Většina kondomů je vyrobena z latexu. Latexové kondomy jsou běžně dostupné a staly se oblíbenou formou antikoncepce a ochrany před pohlavně přenosnými chorobami.
- Pneumatiky – Pneumatiky na auta, motocykly, kola i jiné dopravní prostředky často obsahují latexovou směs.
- Matrace – Některé matrace se mimo jiné vyrábí z přírodního nebo syntetického latexu.
- Elastické produkty – Elastické pásky, gumičky do vlasů a další pružné produkty mohou obsahovat latex.
- Zdravotnické potřeby a pomůcky – Některé zdravotnické potřeby a pomůcky, jako třeba obvazy, náplasti nebo katetry obsahují latex.
- Kosmetické produkty – Také ve složení kosmetických výrobků, např. kondicionérů nebo krémů na ruce, se objevují latexové složky.
- Domácnost – Barvy a nátěry, rohožky, gumy na gumování, lepidla, hračky (např. balónky, míče, gumová zvířátka) nebo dudlíky představují další výrobky s obsahem latexu.
- Oblečení a obuv – Guma v pase u kalhot, šatů nebo sukní, sportovní boty, ortopedické vložky nebo polštářky do bot a pracovní oděvy, zejména ochranné obleky, mohou obsahovat latex v různých formách.
TIP: Alergie na tetování: Příznaky a léčba
Jak se projevuje alergie na latex?
Latex se dostává do těla různými způsoby – kontaktem se sliznicí (ústa, urogenitální trakt, pochva), kontaktem s kůží, vdechnutím nebo krví.
Alergie na latex je přehnaná reakce imunitního systému na latex, který pro většinu lidí škodlivý není, ale zrovna vaše tělo vyhodnotí látku jako nebezpečnou a začne se bránit. Imunitní systém uvolní histamin, což vede k rozvoji nepříjemných příznaků. S každou expozicí se může průběh alergické reakce samozřejmě zhoršit.
Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky
Příznaky alergie na latex
Projevy alergie na latex se mohou u každého člověka lišit. Nemusí se objevit hned po kontaktu s latexem, ale rozvíjet se postupně s opakovanou expozicí. Mezi projevy alergie na latex patří:
- Ekzém,
- vulvitida (zánět pochvy),
- stomatitida (zánět ústní sliznice),
- vyrážka na přirození po souloži,
- ekzém nebo svědění v pochvě a svědivý výtok,
- kopřivka,
- zánět očí,
- průduškové astma,
- v některých případech anafylaktický šok.
Jak častá je alergie na latex?
Sice alergie na latex nepatří k běžným alergiím, ale může postihovat jedince v různé míře. Odhaduje se, že trápí zhruba 1 až 6 % populace. Projevuje se především u pracovníků ve zdravotnictví, průmyslu nebo lidí s opakovanými chirurgickými zákroky.
I když není alergie na latex častá, jde o velmi závažný problém, který vyžaduje lékařskou péči. Je důležité, aby lidé s podezřením na alergii na latex vyhledali odborníka a pokud je to možné, tak se vyhýbali kontaktu s latexovými výrobky.
Jak zjistit alergii na latex?
Testování předchází důkladná anamnéza. Lékaři zvažují riziko rozvoje alergie na latex hlavně u pacientů, kteří opakovaně podstoupili chirurgické zákroky nebo u lidí, jejichž zdravotní stav vyžadoval či stále vyžaduje používání gumových pomůcek (katetry, cévky, kanyly nebo bederní pásy), například pacienti na dialýze.
Pacient by měl informovat lékaře o jakýchkoli předchozích alergických reakcích. Testy mohou mít dvojí podobu:
- Kožní testy – Provádějí se kožní prick testy, při nichž se na kůži aplikuje malé množství roztoku obsahujícího latexové alergeny. Pokud pacient trpí alergií na latex, objeví se na místě aplikace zarudnutí, otok nebo svědění.
- Krevní testy – V některých případech se provádí krevní testy, které měří hladiny specifických protilátek spojených s alergií na latex.
Jak probíhá léčba alergie na latex?
Léčba alergie na latex se zaměřuje nejen na zmírnění příznaků, ale také prevenci budoucích alergických reakcí. Lékař vám pravděpodobně doporučí užívání antihistaminik, které právě svědění, zarudnutí a další nepříjemné příznaky alergie pomáhají zmírnit.
V některých případech může být doporučena imunoterapie spočívající v postupném podávání malých dávek alergenu s cílem tlumit nepřiměřenou reakci imunitního systému.
Jedním z nejdůležitějších opatření je minimalizace kontaktu s latexovými produkty. To zahrnuje používání alternativních materiálů např. rukavic z vinylu, bezlatexových kondomů, vaginálních pesarů, gum na gumování a lepidel z vinylu nebo silikonu, koberců, ubrusů, matrací z polyuretanu či kůže. Co se týče oblečení, tak se doporučují výrobky z elastanu, lycry, spandexu nebo polyuretanu.
TIP: Jak vypadá alergie na léky a co dělat?
Často kladené dotazy
Co je přírodní latex?
Přírodní latex je bílá tekutina, která se získává z kůry kaučukovníku. Tato látka obsahuje přirozené polymery a používá se jako surovina při výrobě pružných a odolných produktů, jako jsou gumové rukavice, kondomy, obvazy a další.
Jak se získává latex?
Latex se získává z kaučukovníku. Do kůry stromu se dělají řezy, z nichž vytéká šťáva, která se sbírá do nádob a poté zpracovává do konečné podoby.
Co je z latexu?
Z latexu je velké množství produktů. Nejčastěji jde o gumové rukavice, kondomy, pneumatiky, obvazy, spodní stranu koberců, podrážky bot, matrace a elastické produkty.
Jak vypadá alergie na kondom?
Mezi příznaky alergie na kondom patří zarudnutí, svědění, vyrážka, otoky nebo dokonce bolesti penisu, pochvy či konečníku.
Jak se projevuje alergie na lubrikant?
Projevy alergie na lubrikant se podobají projevům alergie na kondom. Jde tedy o zarudnutí, svědění, vyrážku nebo otoky na místě aplikace lubrikantu.
Jaké rukavice používat při alergii na latex?
Pokud máte alergii na latex, je vhodné používat nitrilové nebo vinylové rukavice.