Alergie na kosmetiku dokáže především ženy pěkně rozhodit. Možná jste se někdy setkali s tím, že po aplikaci pečující či dekorativní kosmetiky vám kůže zrudla a začala nepříjemně svědit. Nejen to může být příznakem alergie. Prozradíme vám, jak alergii na kosmetiku s jistotou poznat i co dělat, abyste mohli kosmetické produkty bez obav používat.
Obsah
Co je alergie na kosmetiku?
Alergie na kosmetiku se definuje jako nadměrná reakce imunitního systému na složky, které se nacházejí v kosmetických produktech. Obvykle alergii způsobují chemické látky, barviva, vonné a konzervační látky.
Je proto velmi důležité vybírat kosmetiku pečlivě a věnovat extrémní pozornost složení i původu jednotlivých složek. Také si musíte uvědomit, že stejně jako jiné alergie, nepotká ani alergie na kosmetiku úplně každého. Krém, co si jeden člověk nemůže vynachválit, nemusí druhému vůbec vyhovovat.
TIP: Jak poznám, že mám alergii?
Projevy alergie na kosmetiku
Alergie na kosmetiku se může u každého projevit trochu jiným způsobem nebo v jiné intenzitě. Mezi nejčastější projevy alergie na kosmetiku ale patří:
- Zarudnutí pokožky a svědění – Po aplikaci přípravku může dojít k zarudnutí pokožky a intenzivnímu svědění buď na místě aplikace, nebo i na dalších částech těla. Často se jedná o první známky alergické reakce na kosmetiku.
- Vyrážka – Alergie na kosmetiku vede většinou k rozvoji vyrážky, která má podobu pupínků, puchýřů nebo drobných červených skvrn. Vyrážku doprovází svědění.
- Otoky – Někdy může alergická reakce na kosmetiku způsobit otok obličeje nebo rtů. Oční alergie na kosmetiku má podobu oteklých očních víček.
- Suchá a loupající se kůže – Alergeny v kosmetice mohou v některých případech narušit přirozenou rovnováhu pokožky, což vede k jejímu vysušení a loupání. Důsledkem bývá podráždění a necitlivost pokožky.
Mohlo by vás zajímat: Alergická reakce na obličeji: Jak ji poznat a co zabírá?
Nejčastější alergeny v kosmetice
Jako laik zjistíte opravdu těžko, která ze složek je zrovna ta problémová. Abychom vám alespoň trochu pomohli, představíme vám ty nejčastější alergeny v kosmetice:
- Parabeny – Jedná se o konzervační látky, které se používají v kosmetice k prodloužení trvanlivosti výrobků. Právě parabeny možná znáte v souvislosti s jejich potenciálním rizikem vyvolání alergických reakcí, protože se o něm hodně píše.
- Formaldehyd – Tato chemická látka se používá jako konzervant a nachází se v barvách na vlasy, laku na nehty a řadě dalších kosmetických výrobků.
- Parfemace – U citlivých jedinců mohou způsobit alergickou reakci parfemační složky. V takovém případě, je třeba hledat výrobky bez vonných složek.
- Barviva – Podráždění kůže mají u některých lidí na svědomí barviva.
- Konzervanty – Konzervanty pomáhají zabránit růstu bakterií a plísní v kosmetických výrobcích. Někdy ale mohou vyvolávat alergické reakce.
Dalšími ovšem méně obvyklými spouštěči alergické reakce na kosmetiku jsou chemické UV faktory, methakrylát, panthenol a alkohol. Výjimkou nejsou ani rostlinné extrakty, a tak se u některých jedinců může rozjet i alergie na přírodní kosmetiku. Pokud si myslíte, že jste na některé z uvedených složek alergičtí, nemusíme vám asi zdůrazňovat, že byste měli vyhledávat kosmetiku bez těchto potenciálních alergenů.
TIP: Alergická vyrážka: Jak vypadá a kdy zmizí?
Jak se léčí alergie na kosmetiku?
Pokud na sobě začnete pozorovat, že se začíná některý z příznaků po použití určité kosmetiky projevovat nebo zhoršovat, měly by vaše první kroky směřovat do lékařské ordinace, ideálně alergologa nebo dermatologa. Lékař provede test alergie na kosmetiku konkrétně formou kožních testů, díky kterým odhalí, jaký z alergenů vám škodí.
Protože alergie na kosmetiku je nepříjemnou a někdy i hodně bolestivou záležitostí, zahrnuje léčba alergie na kosmetiku v případě akutního projevu dermatitidy hydratační krémy, pudr na puchýřky, kortikoidní krém. Při riziku mikrobiální kontaminace se lokálně aplikují antibiotika.
Při léčbě alergie na kosmetiku je důležité dodržovat všechny pokyny lékaře, pravidelně čistit štětce na make up a používat produkty s UV faktorem, které chrání pokožku před slunečním zářením.
TIP: Kopřivka: Jak vypadá a jak dlouho trvá?
Prevence: Jak se zbavit alergie na kosmetiku?
Nedá se jednoznačně říct, které kosmetické produkty budou pro vás 100% bezpečné a jaké naopak způsobí možnou alergickou reakci. Máme pro vás ale pár tipů, jak můžete alergii na pečující i dekorativní kosmetiku předcházet:
- Zvolte přípravky pro citlivou pokožku – V obchodech či na internetu se zaměřte na produkty se štítkem pro citlivou pokožku nebo bez parfemace. Tyto přípravky bývají obvykle šetrnější k pokožce, i přes to však mohou obsahovat složky, které vyvolají alergii. Nejlepší je nakupovat a používat produkty vyvinuté speciálně pro alergiky.
- Přečtěte si složení produktu – Když lékař odhalí konkrétní alergeny způsobující alergii, mějte při nákupu jejich seznam po ruce a kontrolujte podle něj složení produktů.
- Testujte nové kosmetické produkty – Před použitím nového přípravku, ať už na obličej nebo tělo, ho vždycky otestujte. Malé množství naneste na vnitřní stranu zápěstí, krk nebo břicho. Pokud nedojde k nežádoucí reakci, můžete produkt bezpečně používat.
- Poraďte se se školeným prodejcem – Nakupujte u osvědčených prodejců s vyškoleným personálem, který vám dokáže poradit, jaký produkt bude vhodný přesně pro vás.
V případě rozvoje alergické reakce je třeba okamžitě přestat produkt používat. Mírnější projevy alergie mohou ustoupit, jakmile ztratí kůže kontakt s alergenem. Postiženou oblast se doporučuje mazat regenerujícími krémy. Při silnější reakci neotálejte s návštěvou lékaře.
TIP: Jak vypadá alergie na léky a co dělat?
Kosmetika pro alergickou pleť
Hypoalergenní kosmetika neboli kosmetika pro alergiky představuje ten nejlepší způsob, jak předcházet vzniku alergie na kosmetiku a zároveň o svou pokožku dostatečně pečovat. Hypoalergenní kosmetika totiž podléhá nebo by měla podléhat přísnému testování.
Jednou ze spolehlivých značek je GALLINÉE vyrábějící kosmetiku pro lidi s velmi suchou a citlivou pokožkou, pro alergiky a lidi trpící na atopický ekzém. Tato francouzská značka je zaměřená na udržitelnost, ekologičnost a především na výzkum. Přípravky se testují nejdůkladnější a nejinovativnější dostupnou metodou klinického testování. Je vědecky prokázano, že značka GALLINÉE 100% podporuje mikrobiom vaší pokožky.
Mohlo by vás také zajímat: Jak vypadá alergie na prací prášek?
Vhodnou volbou pro alergiky bývá také přírodní kosmetika šetrná jak k člověku, tak přírodě. Součástí jsou navíc vitamíny a minerály, které mohou vaší pokožce opravdu prospět. Vždy se před výběrem ale soustřeďte na zmiňované vědecké testování. Jedině to je pro vás zárukou, že nebudete mít po použití kosmetiky problém.
Mohlo by vás také zajímat: Jak poznat atopický ekzém
Často kladené dotazy
Jak zklidnit alergickou reakci na obličeji?
Jakmile se u vás projeví alergická reakce na obličeji, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Ke zmírnění vám lékař může doporučit hydratační krémy, pudr na puchýřky, kortikoidní krém. Při riziku mikrobiální kontaminace se lokálně aplikují antibiotika.
Co na alergickou reakci na krém?
Pokud trpíte alergií na krémy, musíte dodržovat lékařem stanovenou léčbu. Ta se může skládat z hydratačního krému, pudru, kortikoidního krému nebo antibiotik. Po odeznění příznaků byste měli začít používat kosmetiku pro alergickou pleť.
Co znamená dermatitida?
Dermatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění kůže, které může mít různé příčiny a projevy.
Co je hypoalergenní kosmetika?
Hypoalergenní kosmetika je kosmetika pro alergiky. Produkty podléhají přísnému testování, aby je mohli lidé alergičtí na kosmetiku bez obav používat.