Astma všichni známe jako onemocnění dýchacího systému. Astmatiky netrápí jen kašel, ale dělá jim problém i samotné dýchání. Příčina astmatu však není jen jedna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Astma může být totiž způsobeno infekcí, alergeny nebo stresem. My se v následujících odstavcích zaměříme právě na to, jak poznat alergické astma a co na něj pomáhá.
Obsah
Co je alergické astma?
Alergické astma představuje formu astmatu, kterou vyvolávají alergeny jako např. pyl, plísně, roztoči nebo srst zvířat. Tato alergická reakce vede k zánětu průdušek, což může způsobit řadu obtíží s dýcháním. Hlavním znakem alergického astmatu je tedy to, že se astmatický záchvat spustí vždy, když přijde člověk do styku s některým z alergenů.
Určitou roli v rozvoji astmatu sehrávají geny. Pokud máte v rodinné historii alergika, existuje riziko vývoje tohoto onemocnění i u vás. Mezi další příčiny alergického astmatu patří také stres nebo kouření, včetně toho pasivního.
Alergické astma a alergie spolu navzájem nezaměňujte. Sice spolu velmi úzce souvisí, ale jeden z pojmů je nadřazený. Alergické astma spadá pod příznaky alergie. Když trpíte alergií, nemusíte se potýkat jen s astmatem, ale i s kýcháním, svěděním očí nebo třeba vyrážkou.
Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky
Alergické astma: Příznaky
Příznaky alergického astmatu mohou být velmi nepříjemné a pacienty tak výrazně omezovat. Můžete se setkat s:
- Kašlem – Častý suchý kašel tvoří jeden z hlavních příznaků alergického astmatu.
- Dušností – Alergické astma je spojeno také s obtížným dýcháním a pocitem nedostatečného přísunu vzduchu.
- Pícháním na hrudi – Někteří lidé mohou pociťovat nepříjemné píchání v oblasti hrudníku.
- Pískáním při dýchání – Pískání, sípání nebo chrčení při dýchání doprovází alergické astma velmi často.
Velmi běžné je bohužel také to, že se všechny uvedené příznaky na noc zhoršují a astmatici pak navíc trpí únavou z důvodu nedostatku spánku.
Přečtěte si o tom, co vám zajistí lepší spánek.
Diagnóza alergického astmatu
Pokud vás výše zmíněné příznaky trápí, bude návštěva lékaře nevyhnutelná. Můžete si před ní ale udělat ještě domácí test, pomocí něhož zjistíte, zda za vašimi problémy stojí nějaký alergen. Zvládnete si ho provést bez cizí pomoci a už do 10 minut budete vědět, na čem jste.
I když by vám test prozradil příčinu astmatu, nepouštějte se do léčby bez lékařského vyšetření. Diagnóza alergického astmatu zahrnuje fyzické vyšetření a případné provedení dalších testů. Často se dělá Spirometrie zkoumající funkčnost plic. Výjimkou nejsou ani kožní testy odhalující, jakými alergiemi trpíte.
Co pomáhá na alergické astma?
Léčba alergického astmatu se skládá ze dvou částí. Jedná se o léčbu akutního astmatického záchvatu a dlouhodobou léčbu zaměřenou na prevenci záchvatů. Mezi běžné léčebné metody, které určí lékař patří:
- Inhalátory – Inhalátory slouží k rychlému uvolnění od vysoce intenzivních příznaků.
- Kortikosteroidy – Mohou vám být předepsány na alergické astma léky ve formě kortikosteroidů, jejichž úlohou je zmírnit průběh zánětu.
- Antihistaminika – Antihistaminika potlačují Histamin, který tělo uvolňuje při kontaktu s alergenem a vede tak ke vzniku příznaků alergického astmatu.
- Imunoterapie – V některých případech se provádí také imunoterapie spočívající v postupném budování odolnosti vůči alergenům.
Dodržujte stanovený léčebný plán opravdu důsledně. Neléčené alergické astma může mít totiž závažné následky. Budete mnohem náchylnější k infekcím a plíce vám mohou přestat fungovat.
Jak předejít astmatu?
Astma z alergie ovlivníte také svým chováním. Kromě zdravého životní stylu skládajícího se z pravidelného cvičení a vyvážené stravy, předejdete rozvoji alergického astmatu také snižováním alergenů ve své domácnosti.
Základem je čistička vzduchu, která ze vzduchu bez problémů odstraní pyly, bakterie i viry. Doporučujeme pořízení čističky vzduchu zkombinovat s odvlhčovačem. Nemusíte kupovat dvě zařízení. Na trhu narazíte už na produkt 2 v 1. Ve vlhkém prostředí se totiž množí plísně a roztoči, což jen vede ke zhoršení a možnému spuštění astmatického záchvatu. Vlhkost by se v místnosti měla pohybovat mezi 40 a 50 %.
TIP: Jak vybrat čističku vzduchu?
Problém však můžete mít i z nedostatečnou vlhkostí. Ani příliš suché prostředí astmatikům nepřidá. Obvykle se astma zhoršuje v zimě, kdy se příliš suchá místnost spojí s nachlazením. V takovém případě byste měli sáhnout po čističce vzduchu se zvlhčovačem. Vlhkost jednoduše zvýšíte, aniž byste zvýšili koncentraci alergenů.
Znáte antialergické lůžkoviny? I ty totiž dokážou astmatikům výrazně ulehčit život. Jakmile povlečete postele protiroztočovými lůžkovinami, poznáte rozdíl už po první noci. Povlečení, povlaky, polštáře i přikrývky jsou vyrobené z nanotkaniny, která zabíjí roztoče. Alergické astma pak nebude mít žádný důvod k tomu, aby si vybralo vaše tělo.
Mohlo by vás zajímat: RECENZE lůžkovin pro alergiky
Alergické astma u dětí
Alergické astma se může rozvinout také u dětí, a to bez ohledu na jejich věk. Projevuje se u nich stejnými příznaky jako u dospělých. Ty se zhoršují při jakékoliv fyzické aktivitě. Pokud budete mít na alergické astma u dětí podezření, vyhledejte lékaře, který stanoví správnou léčbu.
Platí také to, že byste měli v domácnosti minimalizovat množství alergenů, které za problémem vaší ratolesti stojí. Zapojte čističky vzduchu a postel převlečte do protiroztočových lůžkovin. V období pylové sezóny omezte procházky na rozkvetlých loukách a případně sáhněte po antivirových šátcích. Jsou vyrobené z prodyšných materiálů, a tak nehrozí, že by v nich bylo vašemu dítěti horko.
Přečtěte si, jak zmírnit alergie u dětí.
Co si z článku odnést?
Alergické astma je vážné onemocnění, s nímž mohou mít problém jak dospělí, tak děti. Pro zlepšení kvality jejich života je klíčová nejen správná léčba, ale i prevence. Vždy když se objeví některý z příznaků, neváhejte nad návštěvou lékaře. Vybavte domácnost pomocníky, kteří odstraňují alergeny, a to i v případě, že se u vás žádný symptom neprojevil. Nikdy nevíte, kdy vás může alergické astma či jakákoliv forma alergie zasáhnout.
Mohlo by vás také zajímat: Jaké jsou projevy chladové alergie?
Často kladené dotazy
Jaký je rozdíl mezi alergickým astmatem a běžným astmatem?
Alergické astma je forma astmatu, kterou spouští alergeny, s nimiž přijdete do styku. Běžné průduškové astma neboli astma bronchiale nemá alergickou příčinu.
Kdy navštívit alergologa?
Jakmile vás začne trápit nesnesitelný kašel, dušnost, píchání na hrudi či pískání při dýchání, může jít o alergické astma, které je třeba řešit s lékařem.
Co zhoršuje astma?
Alergické astma zhoršuje nejen pobyt v příliš vlhkém prostředí, kde se vyskytuje velké množství alergenů, ale také stres nebo kouření včetně pasivního.
Jak na astma bez kortikoidů?
Kromě kortikosteroidů se k léčbě alergického astmatu používají inhalátory, antihistaminika nebo imunoterapie. Pomáhají také čističky vzduchu, které odstraňují alergeny v místnosti a protiroztočové lůžkoviny.
Může alergické astma postihnout děti?
Ano, alergické astma se může projevit i u dětí. Kromě lékařem stanovené léčby, byste měli dbát na prevenci. Je vhodné pořídit si čističku vzduchu a protiroztočové lůžkoviny.