O zánětu spojivek jste už určitě někde slyšeli a možná se s ním i přímo setkali. Věděli jste ale, že může být důsledkem kontaktu těla s alergenem? Právě proto si povíme, jak alergický zánět spojivek odlišit od jiných druhů i co je třeba udělat, abyste se ho zbavili a v nejlepším případě se vám už nikdy nevrátil.
Obsah
Co je to spojivka?
Spojivka je tenká vrstva tkáně, která pokrývá zadní plochy dolního a horního víčka, překrývá oční bělmo a dosahuje až k okraji rohovky. Jde o složitý systém tkání skládajících se z epitelu a krevních cév. Díky tomu, že pokrývá oční bulvu tedy bílou část oka a spojuje se s rohovkou, chrání oči před nežádoucími tělísky, prachem a bakteriemi. Přispívá také k produkci slz. Pomáhá tak udržovat rovnoměrnou vlhkost očí a umožňuje pohyb očních víček bez nepříjemného drhnutí nebo podráždění.
Mohlo by vás zajímat: Alergická reakce na obličeji: Jak ji poznat a co zabírá?
Příčiny zánětu spojivek: Co způsobuje zánět spojivek?
Zánět spojivek, odborně nazývaný konjunktivitida, je onemocnění spojivky. Příčinou zánětu může být infekce viry, bakteriemi, chlamydiemi nebo alergická reakce na alergeny. Zánět spojivek tedy vzniká jako obranný mechanismus organismu.
Inkubační doba je krátká a symptomy se mohou objevit do několika hodin. V důsledku toho, že se krevní plazma, leukocyty a složky pojivové tkáně zapojují do obrany proti mikroorganismům, dochází k podráždění spojivky. Pacienti mají pocit písku v očích, což je nutí neustále si mnout oči prsty.
Virový zánět spojivek
Virový zánět spojivek může být způsoben různými virovými patogeny, včetně adenovirů, enterovirů nebo herpesvirů. Přenos může probíhat přímým dotykem s infikovanými povrchy, vzduchem nebo prostřednictvím tělních tekutin. Příznaky virového zánětu spojivek zahrnují zarudnutí očí, slzení, svědění, pálení a pocit cizího tělíska v oku. Může dojít i k fotofobii neboli citlivosti na světlo. Většinou zasáhne obě oči.
Léčba virové konjunktivitidy vyžaduje teplé obklady, pravidelné umývání očí a používání umělých slz. Někdy, zejména v případě herpesvirů, může být předepsána antivirová léčba.
Bakteriální zánět spojivek
Bakteriální zánět spojivek způsobuje přítomnost bakterií v oku. Typickým příznakem je hnisavý výtok, který se tvoří v oku a způsobuje slepování víček. Infekci obvykle provází také otok, zarudnutí, svědění a řezání očí. Nejčastějšími patogeny jsou Streptococcus pneumoniae a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Postižené bývá nejprve jedno oko, ale zánět se v krátkém čase může přenést i do druhého oka.
Na začátku příznaků lze použít dezinfekční kapky nebo masti obsahující kabehtopendecin (septonex). Při hnisání se k léčbě doporučují oční kapky obsahující světlík lékařský, který pomáhá oči vyčistit. Zmírnit otok zase pomohou teplé obklady.
Chlamydiální zánět spojivek
Chlamydie jsou bakteriální mikroorganismy, které mohou napadnout oči a způsobit infekci, což vede k zánětu spojivek. Do oka se bakterie dostane přímým kontaktem s infikovaným materiálem např. ručníkem. Mezi příznaky chlamydiové konjunktivitidy patří zarudnutí očí, slzení, hnisavý výtok, svědění a otok očních víček.
Léčba chlamydiové konjunktivitidy zahrnuje užívání antibiotik, která jsou účinná proti Chlamydia trachomatis. Je důležité, aby léčba probíhala pod dohledem očního lékaře, který vhodné léky předepíše a bude sledovat průběh onemocnění.
Alergický zánět spojivek
Alergický zánět spojivek se od ostatních zánětů liší především v tom, že je způsoben imunitní reakcí těla na látky, které normálně škodlivé nejsou, jen u alergiků vyvolávají přehnanou odpověď imunitního systému. Příčinou alergického zánětu spojivek bývají většinou následující alergeny:
- Pyl – Zánět spojivek vyvolává expozice pylu rostlin. Problematické nejsou jen květiny, ale i trávy nebo stromy.
- Roztoči a plísně – Alergický zánět spojivek se může rozvinout po vdechnutí prachových částic, kde se nachází roztoči nebo spory plísní.
- Zvířecí srst – Také po kontaktu s alergeny v srsti nebo kůži zvířat často dochází ke vzniku zánětu spojivek.
- Chemikálie – Zánět spojivek mohou klidně vyvolat alergeny v kosmetice, parfémech nebo domácích čisticích prostředcích.
Přečtěte si, jak poznat alergii na kosmetiku.
Alergický zánět spojivek: Příznaky
Zánět spojivek z alergie může mít u každého člověka jiné příznaky. Nejčastěji se alergický zánět spojivek projevuje:
- Svěděním v očích,
- zarudnutím očí,
- slzením,
- otokem očních víček,
- pocitem pálení v očích,
- citlivostí na světlo (fotofobie),
- výtokem z očí,
- tlakem v očích,
Jak vidíte, není podle příznaků jednoduché rozlišit alergický zánět spojivek od ostatních typů. Takovou nápovědou vám ale může být rýma nebo časté kýchání. Případně se může projevit i zvýšená citlivost po použití kosmetiky.
TIP: Jak poznám, že mám alergii?
Alergický zánět spojivek u dětí
Alergický zánět spojivek u dětí má podobné příznaky jako u dospělých, ale v některých aspektech můžeme najít určité odlišnosti. Protože se imunitní systém dětí stále vyvíjí, je k alergickým reakcím náchylnější. Příznaky mají u dětí obvykle horší průběh, protože si ještě nedokážou pořádně umýt ruce a také si do podrážděných očí často sahají.
Mohlo by vás zajímat: Nejčastější alergie u dětí
Jak léčit alergický zánět spojivek?
Alergický zánět spojivek vyžaduje léčbu stanovenou lékařem. Jedině odborník dokáže pomocí testů přijít na to, zda o zánět z alergie skutečně jde nebo je jeho příčinou něco jiného. Léčba alergického zánětu může vypadat následovně:
- Antihistaminika – Oční kapky nebo masti obsahující antihistaminika se používají k blokování účinků histaminu, který tělo při alergické reakci uvolňuje.
- Masti s kortikosteroidy – V případě silnějších příznaků vám může lékař předepsat mast s kortikosteroidy. Ty je ale třeba používat krátkodobě, protože jejich dlouhodobé používání způsobuje nežádoucí účinky.
- Oční kapky s přírodními složkami – Kapky na bázi přírodního produktu přispívají k vlhkosti očí a zmírňují svědění.
- Teplé obklady – Teplé obklady pomáhají oči uvolnit a zmírnit otok.
- Imunoterapie – V některých případech může být doporučena imunoterapie, v jejímž rámci dochází k postupnému vybudování odolnosti vůči konkrétnímu alergenu.
Jak předcházet alergickému zánětu spojivek?
Při prevenci alergického zánětu spojivek je ze všeho nejdůležitější vyhýbat se alergenům, které potíže způsobují. S jejich identifikací vám pomůže opět lékař a můžete si udělat i domácí test na alergii. Podle výsledku je třeba udělat jistá opatření. Ta, která vám v následujících řádcích doporučíme, si většinou poradí s několika druhy alergenů.
1) Používejte čističky vzduchu
Uvnitř domácnosti vás budou před alergeny chránit čističky vzduchu. Kromě alergenů vás zbaví bakterií i virů a pokud sáhnete vyloženě po generátoru ozonu, tak se zbavíte i nepříjemného zápachu. Pokud vás trápí hlavně plísně, doporučujeme čističku vzduchu zkombinovat s odvlhčovačem, který pomáhá v místnosti udržovat správnou hodnotu vlhkosti.
Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu
2) Spěte v protiroztočových lůžkovinách
Pokud ve vašem případě spustili alergický zánět spojivek roztoči, je velmi důležité vyměnit klasické lůžkoviny za protiroztočové. Obsahují speciální membránu, která brání roztočům v posteli žít a množit se. K dispozici máte polštáře a přikrývky, povlečení i povlaky, ale stačí vám pouze jedna varianta. Při výběru tedy nemusíte řešit funkčnost, ale spíše to, co je pro vás z hlediska ceny a praktičnosti nejpříjemnější.
TIP: Recenze nanoSPACE: Přikrývky, polštáře a povlaky pro alergiky + 10 % sleva
3) Nepodceňujte pobyt venku
Obzvlášť v období pylové sezóny musíte své oči chránit při pobytu venku. Noste sluneční brýle s UV filtrem. Pokud jste už jednou vyzkoušeli na alergický zánět spojivek kapky s přírodními složkami, doporučujeme je nosit vždy u sebe a použít vždy ve chvíli, kdy se byť jen sebemenší náznak alergického zánětu spojivek projeví. Když si navíc vezmete i antivirový šátek, nemůžete pro prevenci alergie udělat víc.
Mohlo by vás zajímat: Jakou roušku nosit v létě?
4) Používejte kosmetiku pro alergiky
Sice kosmetiku nenanášíte přímo do očí, ale malým nedopatřením se do vašich očí klidně dostat může. Používejte pro jistotu antialergické kosmetické produkty. Na trhu objevíte značky, které vyrábí kosmetiku vyloženě pro alergiky. Jednou z nich je GALLINÉE, jejíž hlavní síla spočívá v tom, že 100% podporuje mikrobiom vaší pokožky.
Často kladené dotazy
Kdy jít se zánětem spojivek k lékaři?
Nad návštěvou lékaře rozhodně neváhejte. Čím dřív ho vyhledáte, tím dřív se problému zbavíte. Jedině odborník dokáže identifikovat příčinu zánětu a stanovit adekvátní léčbu.
Jaké kapky na alergický zánět spojivek?
Na alergický zánět spojivek vám může lékař předepsat kapky s antihistaminiky nebo kortikosteroidy. Doporučuje se používat i kapky s přírodními složkami, které koupíte i bez lékařského předpisu.
Jak dlouho kapat kapky na zánět spojivek?
Vždy se řiďte pokyny lékaře popř. lékárníka. Například kapky na alergický zánět spojivek obsahující kortikosteroidy nesmíte používat dlouhodobě.
Co dát dítěti na zánět spojivek?
S dítětem rozhodně zajděte k lékaři, který stanoví vhodnou léčbu podle příčiny zánětu. Na rychlé zmírnění otoků pomáhají teplé obklady.