Výsledky šest let sběru dat o toxinech v ovzduší prokázaly, že čím více jsou lidé vystaveni oxidu dusičnému a pevným prachovým částečkám, tím mají méně kvalitní spánek. Vědci z Washingtonské univerzity tvrdí, že za sníženou kvalitou i kvantitou spánku stojí znečištěné životní prostředí. Dnes se podíváme na to, jak čističky vzduchu mohou pomoci při problémech s nekvalitním spánkem.
Češi na to znají řešení, několik českých firem už přišlo s produkty, které vám v ložnici zkvalitní vzduch, ať už jsou to čističky či samočistící nátěry.
Obsah
Co znečišťuje vzduch?
Vzduch, který dýcháme, je jednou z nejdůležitějších životních potřeb. Bohužel, v dnešní době je vzduch stále více znečišťován různými faktory. Pokud bychom měli být konkrétní, tak se jedná o:
- Výfukové plyny z vozidel – Automobily a další dopravní prostředky s vnitřním spalovacím motorem produkují škodlivé látky, jako je oxid uhličitý, oxid dusičitý a uhlovodíky. Tyto emise mají negativní dopad na kvalitu ovzduší a přispívají ke globálnímu oteplování.
- Průmyslové závody – Emise z průmyslových závodů obsahují různé chemické látky, jako jsou těžké kovy, síry a dusíky. Tyto látky mohou mít toxické účinky na lidské zdraví a negativně ovlivňovat životní prostředí.
- Fosilní paliva – Při spalování fosilních paliv, jako je uhlí a ropa, se uvolňují emise oxidu uhličitého, které představují jednu z příčin globálního oteplování a změny klimatu.
- Zemědělství – Zemědělství je dalším zdrojem znečištění vzduchu. Používání hnojiv a pesticidů ve velkém množství může vést k uvolňování amoniaku a dalších chemikálií do ovzduší.
- Některé přírodní zdroje – Kromě antropogenních zdrojů znečištění vzduchu existují také přírodní zdroje přispívající k celkovému znečištění. Například sopečné erupce uvolňují do vzduchu toxické plyny a částice. Také přírodní požáry produkují velké množství kouře a škodlivých látek.
Jak ovlivňuje znečištěný vzduch kvalitu spánku
„Váš nos, vaše dutiny a váš hrtan můžou být těmito toxickými látkami podrážděny natolik, že to může způsobit poruchy spánku i dýchací obtíže,“ řekla pro britský deník The Guardian Martha Billingsová, profesorka na lékařské fakultě Washingtonské univerzity a spoluautorka studie. A poznamenala, že znečišťující látky přecházejí do krve a můžou tak ovlivňovat mozek, a tím i regulaci dýchání.
Ti účastníci experimentu, kteří byli v období pěti let vystaveni nejvyšším hodnotám znečištění ovzduší, se daleko spíš ocitli ve skupině nejhorších spáčů než ti, kteří škodliviny nedýchali v takové míře.
Pokud se na to podíváme podrobněji, vysoké hodnoty oxidu dusičitého zvyšují pravděpodobnost nízké spánkové efektivity o 60 %, hodnoty polétavých částic o 50 %. Čím vyšší hodnoty toxinů, tím více se lidé také dlouho v posteli převalují, než skutečně usnou.
Jak mít doma čistý vzduch
Pokud vás předchozí řádky trochu vyděsily, tak vás potěší, že Češi znají řešení. V posledních letech vznikla v České republice řada projektů, které usilují o zlepšení kvality vzduchu u vás doma, což vám zajistí kvalitní spánek a nejen ten.
Čističky vzduchu
Nejúčinnější čističky vzduchu jsou ty, které v sobě mají HEPA filtr, a to konkrétně HEPA filtr 12 či 13. HEPA filtr dokáže zachytit 99,98 % částic, včetně těch prachových. Dobré je sáhnout také po čističce s filtry s aktivním uhlím, které dokáží zachytit některé molekuly způsobující zápach ze vzduchu. Tyto filtry nejčastěji doplňují čističky vzduchu s HEPA filtry, protože sami o sobě si neumí poradit s mechanickými částicemi.
Přečtěte si, jak vybrat čističky vzduchu.
Fotokatalytické nátěry
Podobný způsob, ale trochu náročnější na provedení jsou fotokatalytické nátěry. Těmito nátěry stačí v pokoji natřít stěny/strop, pokud má dostatek světla, aktivní vrstva čistí vzduchu a navíc se samočistí. Když si natřete tímto nátěrem všechny stěny, už nebudete muset malovat. Stěna se nezanáší a udržuje si stále stejný vzhled.
„Tyto nátěry už byly vyzkoušeny v hotelech, ordinacích a školkách. Výsledky jsou perfektní, ve školkách se snížila nemocnost dětí o více než 50 %,” tvrdí Kůs.
Další tipy na kvalitní spánek
Kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro naše fyzické a duševní zdraví. Zlepšení kvality spánku přináší mnoho výhod, mezi něž se řadí zvýšená energie, lepší imunita nebo třeba vyšší produktivita během dne. Základem kvalitního spánku je vhodné prostředí pro spaní.
Jak kvalitně spát? Kromě pohodlné postele zahalené do protiroztočových lůžkovin by měla být vaše ložnice tichá a temná, protože venkovní zvuky i světlo mohou váš spánek jen narušit. Zapomínat byste neměli teplotu místnosti, která by se měla pohybovat okolo 18 stupňů Celsia, ale ani na čistotu vzduchu.
Po přečtení předchozích řádků již znáte lék, jak zajistit nejen sobě, ale i ostatním členům domácnosti kvalitní spánek. Čištění vzduchu vám navíc nezaručí jen kvalitní spánek, ale také ideálního prostředí pro alergiky.
Přečtěte si další tipy, jak si zajistit kvalitní spánek.
Často kladené dotazy
K čemu je čistička vzduchu?
Čističky vzduchu do bytu účinně ze vzduchu odstraňují pyly, bakterie i viry a čističky s filtrem s aktivním uhlím absorbují také pachy a plyny (nejčastěji formaldehyd, který se uvolňuje například z nábytku).
Jak používat čističku vzduchu?
Pravidelně čistěte nebo vyměňujte filtry. Čistička vzduchu nemůže fungovat efektivně, pokud má zanesený filtr. Obvykle byste měli vyměnit filtry (nebo vyčistit ty, které lze opláchnout či vysát) každých 6–12 měsíců u skládaných filtrů a každé 3 měsíce u filtrů s aktivním uhlím.
Jak vybrat čističku vzduchu?
Při výběru byste měli věnovat pozornost těmto parametrům: průtok vzduchu, účinnost zachytávání nečistot, minimální velikost záchytu částic, velikost místnosti, hlučnost, počet režimů (rychlostí) a příkon. Podrobného průvodce najdete tady.
Jak funguje čistička vzduchu?
Záleží na typu čističek vzduchu. Klasická čistička s mechanickým filtrem pomocí ventilátoru nasává vzduch z místnosti přes filtr či několik filtrů, kde zachycuje prach, bakterie, viry a některé filtry i těkavé či toxické plyny. Existují ale i čističky vzduchu na principu ozonového generátoru či fotokatalýzy.