Sluneční alergie představuje nepříjemnou kožní reakci na sluneční paprsky. Nejvíce škody napáchá v létě, kdy sluníčko dosahuje největší síly. Lidé trpící touto alergií se s ní potýkají nejen u moře, ale i u nás, což dokáže každou letní aktivitu pěkně pokazit. Právě v tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit alergie na slunce.
Obsah
Jak se projevuje alergie na slunce?
Alergie na slunce se dělí do 4 typů: Polymorfní světelná dermatóza, fototoxická a fotoalergická reakce, Mallorca akné, sluneční kopřivka. Každý z uvedených typů doprovází trochu jiné příznaky, kterým je třeba přizpůsobit léčbu.
Nejčastěji se však sluneční alergie projevuje:
- Vyrážkou a zarudnutím,
- puchýři a otoky,
- horečkou,
- přecitlivělostí na světlo,
- bolestí hlavy a únavou.
Přečtěte si více o jednotlivých typech a příznacích alergie na sluníčko zde.
Alergie na slunce: Jak dlouho trvá?
Doba trvání solární alergie se odvíjí od její síly, typu i příčiny. Příčinou alergie na sluníčko bývá genetika, oslabená imunita, konzumace některých léků nebo hormonální změny. Z alergie na slunce se můžete díky pomoci alergologa zbavit, ale také se s ní bohužel potýkat celý život.
Pokud se u vás objeví vyrážka ze slunce, měla by obvykle zmizet do několika dnů. V případě závažnějších potíží je dobré vyhledat pomoc odborníka.
TIP: Jak vypadá alergie na slunce u dětí?
Jak se zbavit sluneční alergie?
V následujících řádcích vám poradíme, jak se zbavit alergie na slunce. Ze všeho nejdříve byste měli začít s prevencí. Nezáleží, jestli vyrazíte na jih nebo zůstanete u nás, chránit se před sluníčkem je, obzvlášť v létě, potřeba na každém kroku.
1) Používejte kvalitní krémy
Pořiďte si přírodní opalovací krémy s ochranným faktorem SPF, které chrání pokožku před škodlivými slunečními paprsky. Snadno se roztírají a nezanechávají na pokožce bílé stopy. Navržené jsou zároveň tak, aby účinkovaly ihned potom, co se jimi namažete.
Navíc budete moct skočit rovnou do vody. Protože jsou přírodní opalovací krémy také voděodolné, poskytnou vám ochranu i při koupání. Ocení to především malí potápěči, kteří u vody zkrátka neposedí a rovnou utíkají do vodního světa.
Po opalovacím krému na sluneční alergii nezapomeňte znovu sáhnout po vykoupání a opět dítě i sebe natřít. To samé platí i v případě, že se nadměrně zpotíte.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší přírodní opalovací krém
2) Vyhýbejte se přímému slunci
Pokud je to možné, vyhněte se slunečnímu záření v době, kdy má největší sílu. Není dobré vyrážet na procházku nebo kamkoliv jinam mezi 12 a 14 hodinou. Jestli nemůžete jinak, vybírejte si cesty ve stínu a nechoďte po přímém slunci.
3) Noste ochranné oblečení
Před pobytem na sluníčku je dobré vzít si na hlavu klobouk. Vyzkoušejte také oblečení s ochranou před UV paprsky. UV filtr má termoregulační vlastnosti, což znamená, že vás šaty, tričko nebo sukně v létě pěkně ochladí.
Materiál, z nějž se oblečení vyrábí, byl testován ve zdravotnictví. Je vhodný pro velmi citlivou pokožku a pokožku se sklonem k podráždění, kterou mívají právě alergici, a tak oblečení představuje jak účinný, tak stylový způsob, jak se zbavit alergie na slunce.
Přečtěte si také: Kdo jednou zkusil nano oblečení, už jiné nechce
4) Vyhýbejte se parfémům a kosmetice, která není přírodní
Některé parfémy a kosmetické produkty mohou zvýšit citlivost vaší kůže a zhoršit tak solární alergii. Obsahují totiž chemické látky, které jsou pro tělo škodlivé. Snažte se omezit jejich používání nejen v letních měsících.
Dnes existuje celá řada kosmetických produktů šetrných nejen k vám, ale i přírodě. Vybírat můžete přes péči o tělo, pleť, až po kosmetiku pro atopiky.
5) Užívejte antioxidanty
Antioxidanty, jako vitamín C a E, pomáhají chránit vaši kůži před slunečním zářením. Do svého jídelníčku proto zařaďte potraviny bohaté na tyto vitamíny.
Vitamín E najdete např. ve vejcích nebo vepřovém mase. Zdrojem vitamínu C jsou zase citrusové plody, kiwi, maliny nebo hovězí. Sáhnout můžete také po doplňcích stravy.
Alergie na slunce: Co pomáhá?
Pokud jste prevenci zanedbali, máme pro vás další tipy, jak se zbavit alergie na slunce. Tentokrát tedy uvedeme způsoby, jimiž je možné řešit důsledek sluneční alergie. Opět si ale dovolíme zdůraznit, že léčbu by měl stanovit váš alergolog. Alergii na slunce je možné léčit pomocí:
- Lokálních krémů a mastí – Krém po opalování nebo mast s kortikosteroidy může pomoci zmírnit svědění a zánět.
- Antihistaminik – Antihistaminika pomáhají snížit svědění a otoky.
- Imunoterapie – V závažných případech může být alergikům na slunce doporučena imunoterapie, pomocí níž se snižuje citlivost kůže.
Představili jsme si několik tipů, jak se zbavit alergie na slunce. Nejdůležitější je, stejně jako u všech alergií, prevence. Vaše výbava na léto by měla zahrnovat opalovací krémy s SPF faktorem, oblečení s UV filtrem a vitamín C a E. Nezapomeňte omezit pobyt na přímém slunci a pokud dojde na nejhorší, tak vyhledejte pomoc lékaře.
TIP: Alergie na tetování: Příznaky a léčba
Často kladené dotazy
Může sluneční alergie způsobit vážné zdravotní problémy?
Alergie na slunce obvykle nepředstavuje vážný zdravotní problém. U některých jedinců mohou být ale příznaky intenzivnější. V každém případě, je dobré vyhledat lékaře, který vám poradí, jak se zbavit alergie na slunce.
Jak dlouho trvá, než se projeví sluneční alergie?
Sluneční alergie se může projevit během několika minut, ale několik hodin po vystavení slunečnímu záření.
Může se alergie na slunce objevit i v oblačném počasí?
Ano, sluneční alergie se může projevit i v oblačném počasí, protože UV paprsky pronikají skrz mraky. Tipy, které jsme si uvedli v souvislosti s tím, jak se zbavit alergie na slunce, je tedy dobré dodržovat i v oblačném počasí.
Existují léky na léčbu sluneční alergie?
Některá antihistaminika a kortikosteroidy pomáhají zmírnit příznaky sluneční alergie. Vždy je ale užívání jakýchkoliv léků důležité zkonzultovat s lékařem.